Podvod byl spojený se zhodnocením investic ziskem ze sportovních sázek, nákupu kryptoměny a dalšího tradingu. Mladíci ve věku 19 a 20 let provozovali podvodnou činnost už na přelomu let 2019 a 2020 a scénář byl pokaždé stejný. Zájemce o investici uvěřil smyšlené legendě a zaslal na bankovní účet jistý obnos peněz. Pak doufal, že výsledek sportovního klání vyjde podle údajně předem domluveného tipu podvodníků. Prý bez rizika, protože měla být dvojice ve spojení s nejlepšími sportovními analytiky. Vrátit se investorovi měla zhodnocená částka navýšená a aktuální sázkový kurz. Žádné vyhrané ani vložené peníze však nepřišly a na následnou komunikaci nikdo nereagoval.

"Mostečtí kriminalisté shromažďovali podněty od poškozených z naší i sousední země a skládali střípky, které je dovedly do úspěšného konce. Výsledkem je zahájení trestního stíhání 19letého a 20letého muže ze spáchání provinění podvodu. Investoři své peníze zřejmě nikdy neuvidí, ale dvojice obviněných může od soudu odejít s tresty až do výše dva a půl roku odnětí svobody," uvedl policejní mluvčí Václav Krieger.

Okresní soud v Mostě. Ilustrační foto
Mostecký soud uložil znalkyni za křivou výpověď peněžitý trest a zákaz činnosti

Policie opakovaně apeluje na lidi, aby byli opatrní a nenechali se okrást. Útočník může na internet umístit lákavou reklamu slibující zaručené zisky. Už v tu chvíli by měl každý zpozornit. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat různá témata. V tomto případě to byly například screenshoty výsledků fotbalových utkání s uvedením zajímavých vyplacených částek zákazníkům na jejich bankovní účty.

Podvodníci často vystupují velmi seriózně a důvěryhodně. "Rozhodně nikdy nevěřte slibům zaručených investic bez rizika. Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti," uzavřel Krieger.

Jak nenaletět 
• Ke každé investici přistupujte jako k rizikové a nikdy k investování či nákupu nepoužívejte celé své jmění.
• Před tím, než se rozhodnete investovat, zjistěte si, jak fungují velké burzy a investiční platformy a nákup a prodej.
• Vždy pečlivě ověřujte věrohodnost investičního poradce či společnosti. Rozhodně nespoléhejte jen na internetové recenze, ty může napsat kdokoliv, tedy i podvodník.
• Nespoléhejte na to, že podvodný web poznáte podle vzhledu, podvodné stránky bývají profesionálně zpracované.
• Nikdy neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači.
• Chraňte své osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet.
• Pokud již údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
• Pozor na reklamy! Podvodníci si mohou jednoduše zaplatit reklamní kampaň s odkazy na svoje podvodné stránky. Takové reklamy se pak mohou objevit kdekoli, klidně i na prověřených stránkách.
Zdroj: Policie ČR