Policisté rozdělili podobné případy do třech kategorií: a to vloupání do obývajících bytů, vloupání do zcela neobydlených (opuštěných) bytů a do takzvaných kontrolovaných bytů. V tomto případě jde o byty, které jsou například delší dobu neobydlené, neboť jejich majitel je například v nemocnici, ale podobné byty jsou pod pravidelnou kontrolou sousedů, rodinných příslušníků nebo přátel, kteří tam pravidelně zalévají květiny, větrají a jinak pečují o dočasně opuštěný byt.

Nejvíce vloupaček tak kriminalisté zaznamenávají v opuštěných bytech, a to až v 60 procentech všech případů vloupání. Do obývajících bytů se vloupávají zloději v 18,8 procentech a do kontrolovaných bytů to je až 25 procent. Zatímco v Mostě policisté evidují 57 vloupání do bytů, na Litvínovsku je to dokonce 85 případů. „Nejčastěji jde o vloupání do přízemních bytů, a to až v 31 procentech všech zjištěných vloupání do bytů," řekl vedoucí územního odboru Policie ČR Most Jiří Volprcht s tím, že nejčastěji se zloději do bytů dostávají společnou chodbou a hlavními dveřmi. Následuje způsob vniknutí oknem, balkónovým oknem a balkónovými dveřmi. Poměr vloupání do bytu opuštěný, obydlený, kontrolovaný je sice 60%, 15%, 25%, ovšem to platí pouze v rámci Litvínovska (problém opuštěných bytů na sídlišti Janov), celkově pro celý okres Most je tento poměr: 39% u opuštěných bytů, 43% u obydlených a 18% u kontrolovaných.

Naopak lidé žijící v bytech v 10. a 12. patře mohou být relativně v klidu. Jich se vloupání příliš netýká. Mostecká policie totiž dle statistiky nezaznamenala ani jeden případ, kdy by zloděj vnikl do bytu v uvedených patrech.

„V 70 procentech vnikají do objektů zloději společnou chodbou, 23 procenty se vloupají okny a v 7 procentech jde o nezjištěný způsob. Tady může jít například o návštěvy, které si opatří tajně vzorek klíčů a poté si nechají vyrobit duplikáty a podobně," řekl Volprecht.

Policisté proto apelují nejen na obyvatele panelových domů, ale i na správce a vlastníky, aby zamykali vchodové dveře a měli lepší zabezpečení společných prostor například kamerovým systémem a nepouštěli cizí osoby.

Mostecká policie tak rozjela preventivní kampaň Zavřít dveře nestačí. Největší koncentrace vykradených bytů je nyní na sídlišti Janov v Litvínově, a to hlavně ve zcela opuštěných bytech. Tam jsou ulice, kde ani jeden vchod neodolal nájezdu zlodějů.

Poslední případ, kdy policisté zadrželi bytaře přímo při činu se stal ve středu odpoledne, kdy za bílého dne vnikl pomocí lešení do přízemního bytu přes balkón 21letý mladík. Jeho počínání neušlo pozornosti souseda, který zalarmoval policii z oddělení hlídkové služby. Ta na místě přímo v bytě zadržela zloděje, který tvrdil, že je z bezpečnostní služby a že byl v bytě na kontrole. Proč tam ale vnikl po rozbití skla balkónových dveří nedokázal vysvětlit.