Granát ležel v areálu fary u plotu pod hlínou. Policii nález ohlásila telefonicky žena, která na faře pracovala. Uvedla, že jde asi o nějakou bombu.

„Na místo proto přijeli policisté, kteří munici prohlédli. Zjistili, že je to granát, a přivolali pyrotechnika zásahové jednotky. Ten určil, že jde o nebezpečný funkční dělostřelecký granát německé výroby ráže 88 milimetrů pocházející z II. světové války,“ sdělila mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Pyrotechnik následně rozhodl, že nalezenou munici ihned odpálí. Za asistence policie byl granát převezen do blízkého lomu a zlikvidován. Kvůli výbuchu a transportu střely musela být na půl hodiny přerušena mezi obcemi Braňany a Mariánské Radčice doprava.

Dva ruské granáty

Během června a července byly na Mostecku objeveny už tři vojenské granáty. První – trhavý granát našli pracovníci rekultivací v červnu v bývalém lomu Ležáky u Mostu.

Druhý objevil amatérský hledač v polovině července na Litvínovsku. Tentokrát se jednalo o granát útočný, který ležel v lesním porostu mezi obcemi Křižatky a Mníšek. Hledač ho objevil díky detektoru kovu.

Oba granáty byly ruské výroby a zneškodnil je přivolaný pyrotechnik.

Nálezy nekončí

Podobné případy se budou objevovat ještě dlouho, protože po skončení války zůstalo volně po celém území tehdejšího Československa statisíce kusů munice.

Od nábojů do pušek, kulometů, děl menší ráže, většinou protiletadlových, až po munici do kanónů a houfnic od ráže 75 milimetrů až po 152 milimetrů.

V terénu byly také tisíce bomb, které nevybuchly při bombardování nebo při odhození nákladu bomb, když byl bombardovací letoun zasažen a pilot se rychle zbavil bomb, aby se dostal co nejrychleji s poškozeným letounem do bezpečí.

Policisté upozorňují, že každá munice, zejména vzhledem ke stádiu koroze či poškození, může být velice nebezpečná. Při její nálezu je proto nutné vždy přivolat urychleně policii.

Střelu si vzal domů

Touto zásadou se bohužel neřídil muž, který na konci června našel minometnou střelu z II. světové války v obci Vesce na Podbořansku. Střelu německé výroby, která měla nárazníkový spouštěč, neponechal na místě, ale odnesl ji do dílny v domě a zavřel do dřevěné skříně. Kdyby mu cestou třeba nešikovně upadla, tak byl možná v tuto chvíli již mrtev.

„Munice přitom byla plně funkční, což potvrdil i přivolaný pyrotechnik severočeské policie,“ sdělila mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.