O rozsáhlou a moderní velkopěstírnu, ve které bylo 2 979 rostlinek konopí, se starali v jednom rodinném domě v Teplicích.

Obžalovaní prý netušili, že pěstují drogu. Třicetiletý Trong An Nguyen tvrdil, že se domníval, že bude zalévat vzácné květiny. Jeho zaměstnavatel mu prý řekl, že se jedná o pěstování cenných bylin. Druhý obžalovaný mu později při práci pomáhal. Oba jsou nyní ve vazbě.

Ze SAPY do Teplic

Obviněný Trong An Nguyen nevypadá jako mafián. Spíše jako dělník, který se ocitl bez práce. Vyprávěl svůj příběh: V únoru 2010 mu skončilo pracovní povolení, a z toho důvodu také ztratil zaměstnání. Bloumal po tržnici SAPA v Praze a poptával se po práci. Začátkem listopadu 2010 mu jeden Vietnamec zaměstnání nabídl. Když se ptal, o co se jedná, řekl mu ten člověk, že jde o pěstování vzácných bylin s platem 15 000 korun měsíčně. Peníze měl však dostat až po sklizni. Obviněný souhlasil a nechal se tímto Vietnamcem odvézt do domu, kde byl později zadržen policií.

V objektu už se v tu dobu nacházel nějaký jiný Vietnamec. Oba mu vysvětlili, co má dělat a dali mu poznámky s návodem na pěstování. Druhý den Vietnamec, který se zdržoval v objektu, odešel a obviněný ho již nikdy neviděl. Muž, který mu dal práci, za dva dny přijel a přivezl jídlo. Za dobu, po kterou se Trong An Nguyen zdržoval v domě, přijel muž ještě dvakrát. Vždy mu přivezl potraviny.

Přijel pomáhat

Druhého obviněného Van Manh Duonga znal obžalovaný z dřívějška. Věděl, že je bez zaměstnání. Zeptal se tedy šéfa, zda ho může přibrat k sobě, aby mu pomáhal, a dal mu na něj telefon. Šéf pak zařídil, že Duong přijel.

Oba obžalovaní Vietnamci byli typickými představiteli vietnamských pracujících v rukou vietnamské mafie v Čechách. Zda věděli, že pěstují feťácké konopí, je otázkou. Jisté je jen jedno. Za měsíc si měli vydělat po 15 tisícovkách a zisk z téměř tří tisíc rostlin konopí mohl dosáhnout až 8 milionů korun.
Oběma obžalovaným hrozí až několikaleté vězení. Soud zatím verdikt nevynesl. Bude pokračovat výslechy svědků a znalce.