Soudní jednání mělo začít již 31.března. Dvěma ze tří obžalovaných se nepodařilo doručit předvolání. „Pokud nepřijdou se svými obhájci, nelze zahájit,“ sdělil tehdy Svoboda.

Tato situace se opakovala i nyní. Zatímco Miroslav Daňo je ve vazbě, Petr Hricko a Libor Mirga jsou neznámo kde.

Podle litoměřického soudce byly v případě Daňa problémy s eskortou, protože ve vazební věznici věděli, že soud se neuskuteční. Rozhodující však bylo, že u zbylých dvou „se stav zatčení nepodařilo realizovat“, jak to formuloval Jaroslav Svoboda.

Zatknout, nebo je brát za uprchlé

„Musím se rozhodnout mezi dvěma možnostmi: buď požádat o vydání evropského zatýkacího rozkazu, nebo zahájit s nimi samostatné řízení jako proti uprchlým,“ vysvětlil. Podle posledních informací soudu by mohli oba obžalovaní být v Anglii či Kanadě, ale také na Slovensku.

Ze šesti svědků se ve čtvrtek dostavili dva. Ostatní nechá Svoboda předvolat policií v Mostě a Chomutově.

Pracovníci Památníku Terezín zjistili, že destičky z bronzu na náhrobcích chybí, nadvakrát. Několik jich našli pohozených na místě, ale 824 jich zmizelo. Část lupu tehdy policie zajistila v jedné výkupně barevných kovů na Lounsku. Památník, který pietní místo spravuje, odhadl škodu na dva a půl milionu korun.

Bronz nahradila pryskyřice

Jako náhradu za ukradené destičky se jmény obětí nechali vyrobit repliky, které jsou zhotoveny z umělé pryskyřice a pro další potenciální zloděje jsou bezcenné.

V Terezíně ještě v loňském roce došlo kvůli velké krádeži k instalaci bezpečnostního kamerového systému s napojením na policii po 24 hodin denně a v noci je navíc celý areál nasvícen.

Ministerstvo kultury, pod něž Památník patří, na zabezpečení pietních míst v Terezíně po krádeži bronzových destiček z náhrobků uvolnilo 1,8 milionu korun.

Trojici obžalovaných mužů hrozí za trestný čin krádeže až osmileté vězení.