Muž tvrdí, že o nelegálním připojení neměl ani ponětí. Prý ho musel vybudovat jeho otec, původní vlastník objektu, který je v současné době již mrtvý.
Sumu vyčíslenou energetiky odmítá zaplatit.

Celý případ proto na stůl dostala policie, která 37letého muže obvinila z trestného činu krádeže. V těchto dnech stanul před soudem.
Obžalovaný, který je mimo jiné vyučený elektromontér, chodil do garáže s černou přípojkou na několik hodin denně kutit po svém zaměstnání. „Svítil jsem tam, řezal, vrtal,“ popsal, co v dílně vše dělal.

Přestože se jednalo o elektricky náročné práce, nepřišlo mu zvláštní, že se neprojevují na jeho účtu za elektřinu.
„To, že nemám vysoký účet, mi divné nepřišlo. Vždycky jsme byli z domova zvyklí používat elektřinu v době, kdy máme nižší sazbu. Měl jsem dojem, že díky tomu neplatíme hodně,“ řekl.

Dům s garáží zdědil po rodičích a netušil, že je zde udělaná takzvaná neměřená odbočka.

„Veškerou elektroinstalaci dělal můj táta. Asi to byl šikula. Mně to pak zbylo jako nevhodné dědictví,“ odpověděl státní zástupkyni na dotaz, jak si vysvětluje, že byl načerno připojen.

Obžalovaný u soudu využil toho, že se v poslední době v médiích rozvířila aféra s takzvaným „komandem“ ČEZu, které bylo posíláno v černých zásahových uniformách na neplatiče a údajně jim vyhrožovalo, a tvrdil, že přesně tito muži k němu v říjnu 2009 domů vtrhli.

„U mého objektu běhalo asi šest až osm lidí. Mimo jednoho vypadali všichni jak od policejní zásahovky.

Měli na hlavách kukly a chovali se jako doma. Zprvu jsem vůbec netušil, kdo jsou a co chtějí,“ vyprávěl.

Když se prý dozvěděl, že hledají nějakou černou přípojku, tak bez problémů začal spolupracovat a veškeré elektrické rozvody, o kterých věděl, jim ukázal.

„To se pak obrátilo proti mně, protože tvrdili, že jsem věděl i o neměřené odbočce,“ doplnil obžalovaný.

Velmi nestandardně si prý energetici počínali i ve svém sídle v Jablonci nad Nisou, kam muž jel vyřešit dluh. „Nejdříve mě nechali sedět asi půl hodiny v místnosti bez kliky. Pak jsem předstoupil před nějaký tribunál, který po mně chtěl nejdříve milion korun. Následně mi řekli, že když budu spolupracovat, tak tu částku sníží. Licitovali se mnou jako na tržnici, asi chtěli vědět, na kolik jsem ochoten přistoupit. Pak vyhrožovali, že mě profesně zničí,“ uvedl obžalovaný.

U soudu svědčil i zaměstnanec ČEZ, který patří k pracovníků takzvaných netechnických ztrát (oddělení bojující s neplatiči), a byl přítomný při odhalení nelegální přípojky v garáži v Jiřetíně.

Dotyčný vše, co obžalovaný řekl, popřel. Sdělil, že celé dění natáčel na kameru a záznam je k dispozici.
Hlavní líčení bylo odročeno na 13. ledna, kdy si soud právě výše zmíněné video prohlédne.