Ve čtvrtek si Mostečan za své surovosti vyslechl od soudu trest – poslal ho na 18 měsíců do vězení s podmínečným odkladem trestu na 3 roky. Obžalovaný s uloženou podmínkou souhlasil.

Probuzení s pistolí

Neshody v rodině začaly podle týrané ženy kvůli penězům. Stupňovaly se po manželově úrazu hlavy. Muž měl začít denně pít, své choti stále něco vyčítat a nutit ji do noci probírat s ním jeho problémy. Podle ženy na ní byl manžel psychicky závislý a bál se, že od něj odejde. Proto si svoji převahu snažil dokázat násilím a výhrůžkami. „Říkal mi třeba, že mě sváže a dá na balkon na mráz,“ konkretizovala že­na.

Neshody vygradovaly jednou v noci, kdy si opilý manžel přišel pro svoji již spící choť do ložnice, odvedl ji do obýváku a s pistolí v ruce jí vyhrožoval zabitím. „Tvrdil, že byt vyhodí do povětří. Pak řekl, že zastřelí mě i sebe. Následně zbraň namířil na mě, pak zase na sebe a cvakal,“ popsala útok žena.

Bránila se slzákem

Když se rozzuřený manžel na chvíli z obýváku vytratil, tak rychle řekla své tehdy 16leté dceři, aby zavolala policii, z ložnice si vzala pepřový sprej a vrátila se do křesla. „Když manžel přišel zpět, tak mně začal znovu vyhrožovat, tentokrát řekl, že mě posype střelným prachem. Já jsem se zvedla a stříkla mu do obličeje sprej. Vzala jsem rychle holku a utekly jsme na chodbu. Pak přijela už policie,“ dodala poškozená.

Přiznal jen facky

Obžalovaný vinu před soudem popřel. Dlouze předsedkyni senátu vyprávěl, jak se svojí, dnes už bývalou ženou, léta žili. Několikrát řekl, že si manželky váží, že to byla láska na první pohled. Přiznal, že sice ženě dal za více než 20 let společného soužití dvě facky. Jinak jí ale prý nikdy neublížil.

Vůbec prý nechápe, proč proti němu žena použila inkriminovanou noc slzný sprej. Proč by si manželka vše vymyslela, též nevěděl. „Asi se mě chtěla zbavit. Nedokážu to pochopit,“ vypověděl.

Mírný trest

Státní zástupce ve čtvrtek při své závěrečné řeči požadoval pro obžalovaného, kterému hrozily až tři roky ve vězní, trest na spodní hranici trestní sazby. Své ženě totiž v podstatě ubližoval převážně „jen“ psychicky. Bylo též nutné přihlédnout k tomu, že muž stál před soudem poprvé. Mírný trest chtěl pro svého klienta obhájce, který jeho chování označil za zoufalé kroky při rozpadu manželství.

Soudkyně nakonec po poradě se senátem verdikt ve spodní polovině trestní sazby skutečně vynesla. Stanovila však delší zkušební dobu. Pokud by tedy obžalovaný během následujících tří roků nějak překročil zákon, půjde si 18 měsíců odsedět.