Statistiky však nepodávají přesný obraz situace. Část trestných činů ve statistice představuje méně závažné případy. Již v roce 2007 upozornil Jiří Vorálek, ředitel severočeské policejní správy, že úroveň celkové kriminality je ovlivněna takzvanou ostatní trestnou činností, a to především kvůli řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, na základě novely silničního zákona.

Na druhou stranu existují i pro statistiku skryté trestné činy - krádeže zlodějů a kapsářů do hodnoty 5000 korun. Statistiky majetkových přestupků (krádeží) za rok 2008 ještě nejsou k dispozici, ale přes dva tisíce těchto krádeží bude evidováno v okresech Děčín, Chomutov, Most, Teplice a Ústí, k dvoutisícové hranici se přiblíží Lounsko. Pod dva tisíce drobných krádeží – přestupků bude za rok 2008 evidováno na Litoměřicku.

Podle kriminalisty Jiřího Krupičky ze severočeského policejního ředitelství, lidé vnímají tyto přestupky stejně nepříjemně jako krádeže nad 5000 korun. Ještě v osmdesátých letech byly přestupky ohraničeny škodou jenom do 1500 korun.

Násilí neubylo

Ve srovnáním s rokem 2007 loni počet násilných trestných činů zůstává zhruba na stejné úrovni v Ústeckém kraji, ale též i v celém severočeském policejním kraji, zahrnujícím Liberecký a Ústecký kraj.

Nejvíce násilí, celkem 450 případů, bylo evidováno loni na Mostecku, následuje Teplicko se 425 případy a Chomutovsko se 344. V chomutovském okrese přitom došlo k poklesu násilných činů přes 10 procent.

Vražd a pokusů o vraždy bylo loni 30, tedy jenom o jeden případ více než v roce 2007. Počet těchto nejtragičtějších činů je již řadu let průměrný. Většinou jde o útoky spáchané pod vlivem alkoholu mezi lidmi v rámci rodiny nebo známými.

Krutou výjimkou je sériový loupežný vrah Roman Postl, který loni začátkem září zavraždil na Teplicku, Ústecku a Chomutovsku čtyři lidi.

Teplice vedou

V rámci násilných útoků k nejvíce loupežím v Ústeckém kraji došlo na Teplicku, šlo o 170 případů, následuje Mostecko se 154 a na třetím místě je Chomutovsko se 126 případy.

Teplicko nejvíce zatěžuje tradičně drogová scéna. Loni bylo odhaleno při výrobě a držení omamných látek na Teplicku 88 případů a 11 při šíření drog. V ostatních okresech byl počet těchto trestných činů výrazně nižší.

Nejvíce různých krádeží se odehrálo loni v teplickém okrese, kde bylo evidováno 3468 a na Chomutovsku 3443 případů.
Teplicko a Chomutovsko jsou na špici v trestné činnosti, spolu s Mosteckem. Jde o oblasti s vyšším počtem nezaměstnaných a s větším počtem problémových osob, které v těchto lokalitách žijí.

Na Teplicku se k tomu přidává i zvýšený počet osob, které se stahují na Teplicko kvůli drogám.

Vyšší počet trestných činů na Chomutovsku v minulých letech lze vysvětlit i tím, že se do této oblasti stahují i zloději z okolních okresů, protože ve svém regionu jsou již známí. Jde především o zloděje z oblasti Karlovarska a Mostecka. Na Chomutovsku je znát kvůli policejním opatřením mírný pokles drobnější kriminality.

Tisíce krádeží

V majetkové trestné činnosti, tedy převážně v krádežích, jsou sice favority Teplice a Chomutov, o druhé a třetí místo v některých typech krádeží usiluje také Ústí nad Labem. Rozdíl mezi těmito třemi okresy v celkovém počtu majetkových trestných činů je malý, jenom 300 případů.

Znamená to, že v těchto třech okresech máte zhruba podobnou šanci, že se stanete obětí krádeže nad 5000 korun.

Krádeže vloupáním nezaznamenaly vzestup, Na Děčínsku, Chomutovsku, Lounsku a Mostecku došlo loni dokonce k poklesu o více než 100 případů proti roku 2007

Nejvíce vloupání, 991 případů, evidují na Chomutovsku, s 919 následuje Mostecko a těsně následuje se 918 případy na třetím místě Ústí nad Labem.
Lidé jsou velmi citliví na vykrádání bytů a chat. Naštěstí počet vykradených bytů v Ústeckém kraji nenarůstá. Jenom v Ústí bylo loni o 20 procent více vykradených bytů než v roce 2007.

Ve vloupání do chat vede Děčínsko se 79 případy, ale zároveň to znamená i úspěch policie, protože oproti roku 2007 došlo loni k poklesu počtu případů o 40 %. Následuje Chomutovsko a Litoměřicko s 51 případy, na Ústecku bylo vykradeno 49 a na Lounsku 45 chat. V teplickém a mosteckém regionu bylo evidováno po 11 případech.

Otázkou je, zda se situace letos nezhorší. Zvyšuje se nezaměstnanost, dochází k ekonomickému útlumu a to bude mít jistě vliv na míru kriminality.