Chovatele skotu na Mostecku trápí pytláci. Společnosti Equi Bořeň Svinčice, která vlastní zhruba tisíc kusů skotu, během letošního roku ukradli zloději třicet zvířat. Pro krávy a telata si chodí přímo na pastviny. Buď je na místě podříznou, nebo zastřelí. Maso zřejmě končí v restauracích.

Pytlačí v noci

Vprvní polovině roku přišli chovatelé na Mostecku podle policie o dvacet jedna zvířat. Pachatelé je ukradli z pastevního areálu a velkokapacitního kravína u obce Vtelno. V druhém pololetí zmizelo devět zvířat z pastvin u Lužic.

„Skot nám pytláci kradou především v noci. Na to, že nám kráva nebo tele chybí, přijdeme většinoutehdy, až když zvířata počítáme, což děláme asi jednou za týden,“ řekl jednatel společnosti Equi Bořeň Svinčice Jaroslav Podolán.

Obrana není

Proti zlodějům se chovatelé mohou jen stěží bránit. Museli by totiž kolem pastvin držet neustálé hlídky. Podolán dokonce hovoří o tom, že by pytláky odradilo snad jedině to, kdyby u ohrad stáli s nabitou zbraní a v případě nutnosti stříleli.

„Museli bychom mít právo ve svých rukách, což samozřejmě nelze,“ odpověděl jednatel na dotaz, jak by se dalo zlodějům ubránit.

Akam krávy a telata z pastvin mizí? Pyláci zřejmě maso levně prodávají některým majitelům restaurací, ti ho pak servírují na talíře hostům. Tuto teorii potvrzuje i Podolán. „Co zloději se zvířaty dělají, to samozřejmě nevím. Domnívám se však, že je skutečně kradou na kšeft,“ řekl.

Přestože všechny krádeže vyšetřuje policie, pytláky se většinou dopadnout nepodaří. „Pachatel krádeží skotu je zatím neznámý: Na případech policisté pracují,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Před soudem tak letos stanul pouze jeden pytlák, kterého chytili při činu myslivci už v roce 2008. Jednalo se o jedenapadesátiletého muže, který podle obžaloby podřízl nožem na pastvině teprve pětidenní tele.

Obviněný se zprvu na policii k činu přiznal. Tvrdil, že pytlačil, protože neměl, co jíst. Tele mu údajně nějak přišlo do cesty, tak vytáhl nůž a zabil ho. U soudu však svoji výpověď náhle změnil.

„Tele leželo mrtvé na zemi, chtěl jsem ho jen odtáhnout. Když na mě vyběhl frajer s kulovnicí,“ vypověděl.