Zjednodušeně řečeno lapkové v podstatě vybrali od ledna do března na Mostecku jedno až dvě auta denně a ve své aktivitě bohužel nepolevují.
„Během dubna pachatelé vykradli dalších asi 40 vozů,“ informovala mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Vykrádání aut bohužel patří v regionu dlouhodobě k z nejrozšířenější trestné činnosti. Živí se jí především narkomané, kteří tímto způsobem jednoduše shánějí peníze na drogy. Šance, že se kriminalistů zloděje podaří dopadnout, je přitom malá.

„Objasněnost této kriminality se pohybuje kolem 16 procent. Většina ukradených věcí, nejčastěji jsou to autorádia, navigace, mobily, platební karty, doklady a sportovní vybavení, se zpátky k původním majitelům už nikdy nedostane. Hned po odcizení jsou totiž rozprodávány zájemcům z ulice,“ uvedl dále mostecká policejní mluvčí Světláková.

Kdy a kde neparkovat

Policisté mají přesně zmapovány dny a hodiny, kdy jsou pobertové nejčilejší a naopak. Podle těchto statistik by se motoristé měli o své auto nejvíce bát od půlnoci do páté hodiny ráno a od úterý do pátku. Nejméně se kupodivu krade o víkendu. Zřejmě to souvisí i s tím, že lidé na sobotu a neděli odjíždějí z měst na chalupy. Zloději též asi drží polední siestu. Křivka počtu krádeží totiž mezi 12. a 14. hodinou prudce klesá.

Zajímavé je v souvislosti s krádežemi také porovnání dnů v měsíci. Nejméně aktivní jsou „autaři“ 9, 10, 22, 23 a 24. Nejvíce se činí naopak 26 až 28. „Proč je tomu to, se nám bohužel nepodařilo zjistit,“ komentoval tato čísla šéf mostecké kriminálky Jiří Volprecht.

Kriminalisté mají též zmapována místa, která jsou mezi poberty nejoblíbenější. V Mostě mají nejčastěji vykradené auto řidiči, kteří parkují na sídlišti v takzvaných „šestistovkách a sedmistovkách“, dále na třídě Budovatelů, v ulici Okružní a u kina Kosmos.

Mostecká policie se snaží zlodějům zatnout tipec. „Policisté přijali řadu bezpečnostní opatření. Například zesílili služby v lokalitách, kde se auta vykrádají nejvíce,“ informovala Světláková. V jejich práci jim mohou pomoci i sami občané tím, že ze svého auta nebudou dělat výlohu. Věci poházené na sedadle či palubní desce totiž ke krádeži přímo vybízejí.