Na trik s tužkou naletěla 86letá důchodkyně z Janova. Žena mladého muže pozvala do bytu. Ten využil její laskavosti a v nestřeženém okamžiku jí z tašky odcizil peněženku.

Prosbu o tužku vyslyšela i další šestaosmdesátiletá důchodkyně. Byla sice opatrnější a muže nechala stát za dveřmi svého bytu. Když se však vrátila do chodby s požadovanou tužkou, nevěřila svým očím. Mladík stál skloněn nad jejími taškami. Když ženu spatřil, rychle utekl. Seniorka záhy zjistila, že jí chybí peníze.

„Stejný trik použil zloděj také u dvaosmdesátileté ženy v Hamru. I jí odcizil z předsíně kabelku. Když však zjistil, že je prázdná, tak ji vhodil zpátky do bytu a zmizel,“ doplnila poslední z případů mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Pachatele nakonec dopadli městští strážníci, které požádala o pomoc jedna z okradených důchodkyň. „Díky popisu, který žena udala, byl po několika minutách mladík hlídkou zadržen a předán do rukou státních policistů,“ sdělil velitel městské policie Zdeněk Urban.

Kriminalisté při vyšetřování krádeží zjistili, že mladík má na svědomí rozsáhlou trestnou činnost. V předchozích měsících se specializoval na krádeže věcí z neuzamčených kanceláří.

Dvakrát kradl i v rodinných domcích v Mostě. Využil nepozornosti majitelů či otevřených dveří a vnikl do domu. V jednom případě vzal mobil, podruhé tašku s vrtačkou. V prvním případě byl tak drzý, že si s majitelem domu, kterého při odchodu potkal, domluvil i opravu svého jízdního kola. Lapka však již nepřišel a muž záhy zjistil, že zákazník byl vlastně zloděj.

Mladík nyní čelí obvinění z trestného činu krádeže a porušování domovní svobody. Pokud ho soud uzná vinným, stráví zřejmě několik let ve vězení.