Nebyl sice schopen pohlavního styku, ale strkal prsty do pohlavního orgánu. Za svůj čin byl minulý týden 26. března odsouzen. Po třech dnech od rozsudku přesto zaútočil v Mostě znovu. „Byl jsem tím překvapen. Zvláště proto, že podle znalců nejde o pedofila a není agresivní. Přitom napadl jen několik dnů po vynesení rozsudku opět nezletilou. Jeho největším problémem je, podle soudních znalců, že neví, jak naložit se svojí sexualitou,“ uvedl státní zástupce Vladimír Jan.

Čeká ho ústav

Čtyřiadvacetiletý muž byl za sexuální napadení z loňského září odsouzen k jednomu roku vězení a k pobytu v léčebně. Trestní senát v rozsudku vycházel z toho, že se činu dopustil člověk, který je výrazně postižený. Nejdůležitější proto nebylo jeho odsouzení, ale nařízená léčba, která bude trvat do té doby, dokud lékaři nezjistí, že není pro společnost nebezpečný.

„Jak znalci předpověděli, jeho stav ho bude nutit opakovat jednání, kterého se dopustil. Proto bude klíčová jeho ústavní léčba,“ řekla předsedkyně trestního senátu Kamila Krejcarová, která mladého muže minulý týden poslala do vězení a léčebny.

Znalec z oblasti klinické psychologie při soudním jednání uvedl, že intelektové schopnosti mladíka jsou na úrovni slaboduchosti až k hranici debility. Dále sdělili, že pobyt mladíka na svobodě je „relativně společensky nebezpečný“ pro vysoce pravděpodobnou recidivu tohoto jednání, což se také stalo.
Na druhou stranu jeho neagresivní povaha a nepřítomnost deviace směřovaly jenom k doporučení ochranného sexuologického léčení ústavní formou.

Mohli to změnit?

Po prvním činu z loňského roku nebyla na mladíka uvalena vazba, protože k ní nebyl shledán důvod – nebyl nikdy soudně trestán. Možná by se dalo zabránilo druhému útoku na dívku, kdyby nastoupil po vynesení rozsudku hned do vězení. Tato praxe ale v ČR zavedena není.