Těžce zraněný dělník o svůj život pět dní bojoval v nemocnici. Marně. Po jeho smrti se Petr L. psychicky zhroutil. Teď si tragédii po téměř roce musí připomínat znovu. Tentokrát v soudní síni. Obžaloba ho viní z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až šestileté vězení.

Osudný kámen

Tragický smrtelný úraz se stal na dole společnosti Vršanská uhelná loni v červenci hned na začátku ranní směny. Petr L. šel krátce před šestou hodinou zkontrolovat rypadlo, jak měl v popisu práce. „Přišel jsem na výložník, kde je pasovka. Kámen byl mezi pasem a bočnicí. Vyndal jsem ho. Podíval jsem se dolů, ale nikoho jsem neviděl," takhle horník popsal osudový okamžik policistům. Označil ho za to nejhorší, co se mu v životě stalo. U soudu se k tragédii nechtěl vracet. Odmítl vypovídat s odůvodněním, že by to psychicky nezvládl. Po celou dobu hlavního líčení měl sklopenou hlavu a odevzdaný výraz ve tváři.

Boj o život

Těžce se v soudní síni hovořilo o tragédii i svědkům, kamarádům z party dělníků, kteří byli smrtelnému úrazu přítomni. „Viděl jsem, jak Míra, který v tu chvíli stál asi jen 7 metrů ode mě, nepřirozeně padá k zemi. Myslel jsem si, že si dělá srandu. Ještě jsem na něj křičel, ať neblbne a vstane. Když jsem zpozoroval, že nereaguje, běžel jsem k němu. Stříkala z něj krev. V tu chvíli tam přiběhl i obžalovaný. Byl v šoku, držel Míru v náručí. Brečel a křičel: Mirečku, Mirečku, promiň. Já nechtěl," vypověděl jeden z horníků.

V tu chvíli ještě nikdo z mužů netušil, že jejich parťák zemře. Do příjezdu sanitky byl při vědomí, a dokonce komunikoval. „Říkal, že to byla šlupka," zopakoval jeho slova u soudu další svědek řidič velkostroje.

V nemocnici se bohužel ukázalo, že zranění hlavy je rozsáhlé. Muž utrpěl zlomeninu lebky, pohmoždění mozku a krvácení do mozku a zlomeninu prvního krčního obratle. Přestože byl ihned operován, pět dní po úrazu zemřel. Podle soudního lékaře byl bezprostřední příčinou smrti otok mozku.

Kde je vina?

Soud se nyní snaží zjistit viníka tragédie. Během hlavního líčení totiž vyšlo najevo, že se na dole příliš nedodržovaly předpisy týkající se bezpečnosti práce.

Dělníci se běžně pohybovali pod výložníkem, kam chodit neměli. Kameny ze stroje se házely z výšky za zem, aniž by někdo ze zaměstnanců zajistil prostor jejich dopadu.

„Měla tam být osoba, která zajistí, aby v prostoru dopadu kamene nikdo nebyl. Zaměstnanci též byli poučeni, že když se provádí kontrola, tak nikdo pod výložník nesmí vstupovat," potvrdil bezpečnostní technik. Zároveň zdůraznil, že se při vyšetřování tragického pracovního úrazu nepodařilo zjistit, zda obžalovaný kámen dolů skutečně svévolně hodil nebo mu jen vyklouzl z ruky.

Sporné je též to, zda smrtelně zraněný dělník měl v inkriminovanou chvíli na hlavě ochrannou přilbu. Podle znalce z oboru soudního lékařství nikoliv.

„Smrtelné zranění by neutrpěl, pokud by měl přilbu řádně připevněnou na hlavě," konstatoval ve své zprávě znalec. Soud se ale s písemným posudkem nespokojil a znalce chce vyslechnout osobně. Jeho výpověď bude totiž patřit mezi důležité důkazy.

Hlavní líčení bylo proto odročeno na červenec.