„Jsou případy, kdy okradení občané nechtějí nic oznamovat. Nebo se jim z důvodů malé škody, která spadá do kategorie přestupků, nevyplatí věc řešit úředně,“ objasnil velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban.

Přes plot přehodili i kárku
Krádeže kovů jsou ve městě na denním pořádku. Je v podstatě jen otázkou náhody, zda se „šroťákům“ podaří dovézt lup až do sběrny, nebo skončí v rukou policie, jako v několika následujících případech.

Při krádeži kovů přistihli městští strážníci minulý týden například šestatřicetiletého muže s o osm let mladším komplicem. Zloději se vypravili pro lup do firmy, kde se nacházely kovové stavební díly. Přelezli plot, dokonce přes něj přehodili i kárku, na které chtěli lup odvézt. Ukrást se jim naštěstí nakonec nic nepodařilo.

Zloděje nahlásil zahrádkář
Další zloděje zadržela městská policie už přímo na cestě do sběrny. Na lapky strážníky upozornil všímavý zahrádkář. „Ukradené věci ze zahrádek nakonec jejich majitelé poznali a zloději putovali rovnou na služebnu státní policie,“ uvedl k případu Urban.
Na toxikomany upozornil alarm

V rukou policistů skončili i dva známí toxikomani, které zadrželi strážníci bezprostředně po vloupání do budovy Ústavu sociální péče v Janově. Objekt byl totiž napojen na pult centralizované ochrany. V momentě, kdy zloději vnikli dovnitř, tak je technika zaznamenala a zalarmovala hlídku městské policie.
„Oba muže strážníci zadrželi v okamžiku, kdy z budovy vylézali střešním oknem,“ doplnil Urban.

Chytili ho, když lezl oknem
Další noční hlídka po páté hodině ranní chytila zloděje, který se právě pokoušel vniknout do garáže ve Vinohradské ulici. Strážníci ho vyrušili v okamžiku, kdy se snažil vlézt dovnitř objektu zadním oknem. Muž se sice pokusil hlídce utéci, ale v poutech skončil na policii.
Podle velitele Urbana bude železný šrot žádaným zlodějským artiklem do té doby, dokud od lapků ukradené věci budou sběrny bez větších problémů vykupovat. „Značný zájem o šrot bude zřejmě přetrvávat, dokud se nezpřísní podmínky pro jejich výkup,“ řekl Urban.

Redaktorovi dali za okapy padesátku
O tom, že prodat bez občanky evidentně kradené zboží není velkým problémem, se nedávno přesvědčil jeden z redaktorů Deníku. Když šel v rámci reportáže do jedné z mosteckých sběren zkusit prodat úplně nové hliníkové okapy, málem mu „utrhali ruce“.
Už ve frontě mu jeden z přítomných mužů nabídl, že od něj okamžitě bez problémů vše koupí. Neskrývaný zájem o okapy projevil v tu chvíli také pracovník sběrny, který chtěl okapy pro sebe. Redaktor nakonec za okapy, jejichž pořizovací cena byla 400 korun, získal padesátikorunu. Občanku ukazovat nemusel. Naopak se od zaměstnance sběrny ještě dozvěděl, že pokud by přinesl další neporušené zboží, rád ho opět odkoupí. A to v jakékoliv množství.