Podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály za rok 2011 totiž Vietnamcům tento druh trestné činnosti přináší vysoké zisky, tedy velmi rychlý návrat investovaných peněz, v podstatě už z první sklizně. Jsou tedy ochotni jít i do rizika, že budou odhaleni. Když už jim policie zatne tipec, tak většinou nasadí želízka stejně jen malým rybám.

Policejní sklizně

Policisté loni v Ústeckém kraji zavřeli 19 pěstíren marihuany, ve kterých objevili bezmála 9 tisíc rostlinek konopí. V celých Čechách pak kriminalisté v roce 2011 odhalili 165 velkopěstíren, tedy o 20 více než v roce předcházejícím, a „sklidili“ téměř 63 tisíc rostlin. Pro porovnání, jak tento druh kriminality raketově narůstá, je možné uvést čísla z minulosti. V roce 2003 policisté za celý rok objevili v Čechách pouhé dvě pěstírny konopí, o tři roky později již sedmnáct, což ale bylo s porovnáním současného stavu stále zanedbatelné číslo.

Lži zahradníků

Policii se bohužel příliš nedaří stíhat organizátory marihuanových velkokšeftů, jde totiž o složité hierarchie, kdy se navzájem jednotlivé osoby ani neznají. V pěstírnách kriminalisté většinou chytí jen „malé ryby“ – takzvané zahradníky, kteří mají za úkol se starat o úrodu. Zadržení pachatelé jsou málokdy ochotni s kriminalisty spolupracovat. Většinou při výslechu zarytě mlčí případně si vymýšlejí.

„Zahradníci jsou v současné době dobře placeni, jejich měsíční mzda se pohybuje kolem jednoho tisíc euro, proto nemají motivaci spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení,“ píše se ve zprávě Národní protidrogové centrály.

U soudu pak tyto „malé ryby“ často vyprávějí „pohádky“ o tom, jak se ve velkopěstírně konopí ocitli zcela omylem. Podobně třeba jako obžalovaný Anh Thu Pham, kterého policie zadržela v pěstírně v Havrani na Mostecku. Tvrdil, že do budovy velkopěstírny zavítal náhodou, pracoval údajně ve vedlejším objektu na likvidaci jakéhosi šrotu, a z konopí v květináčích si uvařil čaj. „Já jsem si jednu rostlinku utrhl, čichal jsem k ní a ona voněla jako čaj. Tak jsem si z ní ten čaj udělal. Jak? No jednoduše. Já s sebou vždycky nosím termosku s vařící vodou,“ vysvětloval soudu s vážnou tváří Vietnamec. Nakonec dostal tříletý nepodmíněný trest.

Spolupráce s Čechy

Podle Národní protidrogové centrály bylo v Čechách založeno hned několik obchodních společností založených Vietnamci, které se zabývají dovozem technologií potřebných k pěstování konopí. Přivážejí ho z Nizozemí a Velké Británie. V několika konkrétních případech policie prokázala, že majitelé těchto firem jsou rovněž zapojeni do nelegálního pěstování a distribuce marihuany.

„V poslední době se prohlubuje spolupráce mezi osoby vietnamské národnosti a českými občany, kteří jsou jim v těchto aktivitách nápomocni jako servis. Obstarávají pronájmy budov, komunikují s úřady,“ stojí dále ve výroční zprávě Národní protidrogové centrály.

Vietnamci vypěstované konopí je velmi kvalitní. Účinná látka THC dosahuje až 20 procent. Marihuana z pěstíren je většinou určená na vývoz do ciziny. V poslední době jsou odběrateli vypěstovaného konopí ale ve větší míře též občané České republiky.