U soudu poprvé stanul jako svědek zastupitel Jan Syrový (SMM), podruhé přišel vypovídat poslanec a zastupitel Jan Schiller (ANO).

Syrový uvedl, že s Peštovou nejednali o žádné nabídce pro získávání přeběhlíků od Severočechů. Soudkyně Jitka Neterdová se Syrového dotazovala i na kontroverzní schůzku, při níž tři opoziční politici za SMM, ANO a KSČM (Syrový, Schiller a Adolf Sigmund) nabízeli zastupiteli Severočechů Jiřímu Švábovi byt, práci a placené funkce.

„V podstatě jsme se sešli proto, abychom mu mohli vyjádřit podporu v tom, že kdyby přišel o bydlení, tak bychom mu mohli pomoct,“ vysvětlil důvody schůzky Syrový.

Podle něj si Šváb stěžoval na špatné poměry u Severočechů a hrozil mu vyhazov ze Zelenkova nájemního bytu, kdyby v zastupitelstvu nehlasoval podle jeho diktátu. Syrový dodal, že na další podrobnosti probírané na schůzce si už nepamatuje. Podle něj Peštová o schůzce nevěděla.

Soudkyně pustila hodinu a půl dlouhý zvukový záznam ze schůzky, který pořídil na skrytý diktafon Šváb pro Zelenku jako důkaz údajného uplácení se zapojením lidí z ANO. Podle Švába, který u soudu vypovídal minulý týden, ho Sigmund a Schiller už před schůzkou kontaktovali s tím, že mu na setkání nabídnou konkrétní výhody, když bude hlasovat proti Zelenkovi.

„Věděli o mé finanční tísni. Nabídli mi přejít k nim, aby se změnil hlasovací poměr v zastupitelstvu,“ řekl u soudu Šváb.

„KOLEGIÁLNÍ POMOC“

Podle Sigmunda a Schillera šlo o ničím nepodmíněnou běžnou kolegiální pomoc, ze které Zelenka udělal komplot. „Trvám na tom, což jsem řekl u soudu,“ řekl Deníku Schiller, podle kterého byla schůzka v pořádku. Policie, která se nahrávkou zabývala, na schůzce nenašla nic protiprávního.

Obsah nahrávky je ale podle některých odborníků závažný. „Tento případ vykazuje korupční znaky,“ sdělil už dříve Radim Bureš z nevládní organizace Transparency International, která mapujeme stav korupce v ČR.

Další předvolaný svědek, vicepremiér v demisi Richard Brabec (ANO), se v pondělí k soudu nedostavil. Omluvil se, protože měl výjezdní zasedání vlády v Královéhradeckém kraji.

Státní zástupkyně nevyloučila, že ještě předloží další návrhy na doplnění dokazování. Totéž uvedli advokáti Zelenky, kteří se rozhodnou do tří dnů. „Bylo tu docela hodně svědků a je to poměrně složité na analýzu,“ uvedl Zelenkův obhájce.

Soudkyně hlavní líčení odročila na 7. a 8. června.