VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel Sieber zamkl rodinu. V zoufalství upilovali mříže na balkoně

Most – Rodinu s malými dětmi měl na několik hodin schválně zamknout v přízemním bytě známý majitel mostecké realitní kanceláře a herec Jiří Maria Sieber.

16.10.2011 50
SDÍLEJ:

Herec a podnikatel Jiří M. Sieber.Foto: DENÍK/Monika Procházková

Tímto svérázným způsobem chtěl údajně zatočit s neplatiči nájemného, kteří se nechtěli vystěhovat. Nájemníci byli v nouzi donuceni přepilovat mříže na balkoně, aby mohli vyzvednout ze školy své děti, z nichž jedno je postižené. Sieber ve čtvrtek stanul před soudem. Vinu odmítá. Za omezování osobní svobody mu hrozí až dva roky ve vězení.

Byt se stal vězením

Případ se stal 4. dubna v Komořanské ulici v Mostě. Sieber měl přijít ráno do bytu a chtít po nájemnících, aby okamžitě odešli. Když odmítli, vyměnil ve dveřích zámek. „Obžalovaný k nám přijel s tím, že chce za nájem dvanáct a půl tisíce korun, tedy o tři a půl tisíce více než jsme původně platili. Zjistil, že v bytě je nás víc, než bylo napsáno v nájemní smlouvě, začaly se mnou totiž žít v jedné domácnosti také děti z mého prvního manželství. Já jsem mu slíbila, že mu dluh uhradím, až dostanu mateřskou. Na to on mě vyzval, abychom byt ihned opustili. Odpověděla jsem, že před tím, než něco takového udělám, tak se s někým poradím, protože nechci skončit jako bezdomovec na ulici. On tvrdil, že na to není čas a hned rychle vyměnil fabku,“ vylíčila před soudem, jak se vše seběhlo, matka osmi dětí.

Na svobodu s pilou

Dodala, že v tu chvíli ona ani její manžel nevěděli, co si mají počít. O radu telefonicky žádali sociální pracovnici církevní organizace, následně měli volat přímo do realitní kanceláře. Její zaměstnanci jim ale prý řekli, že Siebera, který by jim mohl odemknout, nemůžou chvíli sehnat. „Pak už nás tedy nenapadlo nic jiného, než že manžel vzal pilu a uřízl kus zábradlí, abych mohla vyzvednout děti ze školy,“ uvedla dále žena. Ven z bytu se potřeboval dostat také její muž, šel totiž odpoledne do práce, je zaměstnán u bezpečnostní agentury.

Celá anabáze skončila až v půl páté odpoledne, kdy byt otevřely pracovnice realitní agentury. Rodina se poté narychlo vystěhovala jen s nejnutnějšími osobními věcmi, které dokázala sbalit a vlastními silami odnést. V bytě měl zbýt veškerý nábytek a elektronika v hodnotě asi 200 tisíc korun. Peníze nyní poškození chtějí po obžalovaném zpět.

Sieber: Mohli ven

Jiří M. Sieber tvrdí, že se vše seběhlo jinak. Nájemníci podle něj moc dobře věděli, že se musí do tří dnů vystěhovat, protože nezaplatili nájem, a přesto tak neučinili. Přiznal, že zámek ve dveřích skutečně vyměnil, důrazně však popřel, že by rodinu uvnitř zamkl.

„Namontoval jsem tam bezpečnostní vložku, která se dá zevnitř otevřít jen pouhým otočením plastové koncovky, není potřeba mít klíče. Mohli kdykoliv odejít, ale nechtěli. Naopak do bytu díky přeřezanému zábradlí nalezlo během dne dalších osm lidí. Měli totiž uvnitř teplou vodu a záchod,“ vysvětloval Sieber.

Rodina podle něj šplhala ven přes balkon proto, že on osobně až do odpoledních hodin seděl před bytem a hlídal, aby mu z něj nic neodnesli. Jako podnikatel, který byty už léta pronajímá, totiž má s problémovými nájemníky špatné zkušenosti.

„Seděl jsem před dveřmi až asi do tří odpoledne, pak jsem se šel najíst. Oni následně volali na bezplatnou linku realitní kanceláře, že jsou připraveni odejít,“ dodal.

Obžalovaný se společně se svým advokátem snažili u soudu rodinu vylíčit v tom nejhorším světle. Podle Siebera opakovaně platili nájem se zpožděním. Byt, který obývali, nazval doupětem.

„Zdržovalo se tam asi patnáct lidí. Natahali dovnitř matrace od popelnic. Spali na zemi. Byly tam štěnice. Sousedi si na ně stěžovali,“ tvrdil Sieber. „Doma bylo uklizeno a čisto. Byt byl kompletně vybavený tři až čtyři roky starým nábytkem. Měli jsme obývací stěnu, sedačku, rozkládací gauče, palandy, dvě televize, DVD či ledničku,“ bránili se poškození.

Soud zatím verdikt nevynesl. Případ byl kvůli vypracování znaleckého posudku odročen na neurčito.

Vyjádření J. M. Siebra

Reaguji na tendenční článek v Mosteckém deníku, který byl uvedený s nadpisem „Herec zamkl rodinu, v zoufalství upilovali mříže”

Zní to velmi dramaticky, herec asi slezl po potlesku z jeviště divadla ABC a ještě v roli zlého boha Džajadratha jel z Prahy do Mostu, kde zamknul nešťastnou rodinu.

Herec jsem v Praze, v Mostě jsem majitel realitní kanceláře a poslední rok také zámečník. Ono to vypadá dramaticky, ale je to celkem jednoduché. Již dvacet let provozuji realitní kancelář a v realitách se vše řídí smlouvami. Jsme právní stát a smlouvy se musejí dodržovat. Rodina paní Gutwirtové vystřídala za posledních pár let pět bytů. Paní Gutwirtová podepsala u nás podnájemní smlouvu na jeden měsíc. Ve smlouvě je uvedeno, že pokud nezaplatí nájem do konce měsíce na další měsíc, podnájem končí. A jelikož nezaplatila nájem, paní Gutwirtové skončilo právo byt užívat a ona se musela vystěhovat. Ve smlouvě bylo, že na vystěhování má tři dny a zplnomocnění pro realitní agenturu, aby čtvrtý den byt násilně otevřela a veškeré věci, které podnájemník zanechá v bytě, prohlašuje za věci bezcenné a zplnomocňuje agenturu aby je vyhodila na sběrný dvůr. Učinil jsem přesně to, co jsem měl ve smlouvě a mojí výpověď u soudu potvrdili svědci. Čtvrtý den jsem vyměnil zámek ve dveřích a sdělil jsem paní Gutwirtové, že se dopouští trestného činu neoprávněného užívání bytu a aby byt opustila.

To nemá logiku, proč bych je v bytě zamykal, když jsem potřeboval, aby byt opustili? Hlídal jsem za dveřmi, aby ten byt nevykradli, což se často u nepřizpůsobivých lidí stává, že odcházejí i s vanou a kuchyňskou linkou. Ven mohli dveřmi, ale zpátky do bytu už bych je nepustil. Nevěděl jsem, že u bytu je zamřížovaný balkón a že oni přeřezali zábradlí na balkóně a lezli ven a dovnitř přes balkón.

Do bytu nalezlo dalších osm lidí, aby mohli v teple krást vodu a chodit na záchod. V podnájemní smlouvě bylo uvedeno 6 lidí a odpoledne byt opouštělo 15 lidí. Škoda, že v novinách nenapsali, že ten byt vlastnila desetiletá holčička, sirotek po mém kamarádovi, který se zasebevraždil. To jsem měl té malé holce říci, že v jejím bytě po tátovi bude bydlet zadarmo patnáct lidí, kteří sice mají na sociálních dávkách 40.000 Kč měsíčně, jak soudu tvrdila Gutwirtová, ale nájem nezaplatili?

Ona by pak z těch málo peněz, které jí zbyly po tátovi, měla platit náklady na bydlení těch lidí v jejím bytě? Majitelé bytů nejsou charitativní organizace. Majitelé bytů si mě najímají proto, abych se jim o jejich byty staral a aby v nich bydleli lidé, kteří budou řádně platit nájem.

Byt jsme po paní Gutwirtové museli vyklidit na naše náklady vyčistit, strhat tapety, obložení, linolea, byt nechat vystříkat a zahubit štěnice. Ještě dnes po půl roce je byt a celý dům zamořený štěnicemi. Paní Gutwirtová u soudu tvrdila, že nyní bydlí U Věžových domů, ale tam také skončila pro neplacení. Nyní se přestěhovala s osmi dětmi do M.G.Dobnera, blok 385. Obávám se, že toto neustálé stěhování roznese štěnice po celém městě. Veškeré smlouvy jsou každému k nahlédnutí u soudu, v mé kanceláři, nebo v redakci Mosteckém deníku.

Jiří Maria Sieber

Autor: Monika Procházková

16.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 50
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 850 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PRYŽE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14850 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PRYŽE, - obsluha poloautomatizované linky, - zkušenost s prací ve výrobě, - manuální zručnost, Zaměstnanecké výhody: prémie, příspěvek na dovolenou, dopravu, plné využití prac.doby, stravenky, 13. mzda, , HLÁSIT SE: Renata Chudáčková tel.:720 978 148, 415400152, email: chudackova.renata@recticel.com, Peterková, tel. 602765502, e-mail Peterkova.Katerina@recticel.com, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Rai most s.r.o.-1, 435 01 Havraň. Informace: Renata Chudáčková, +420 720 978 148,415 400 152. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 28 000 Kč Řidiči tahačů ŘIDIČ – PŘEPRAVA KONTEJNERŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme řidiče pro převoz kontejnerů. , , Řidiče s malou praxí zaškolíme. , , Požadujeme: , - ŘP skupiny C+E, - profesní průkaz, - kartu do digitálního tachografu, - platné psychologické vyšetření, - fyzickou zdatnost (nutno lézt na kontejnery), - spolehlivost a zodpovědnost, , Nabízené výhody: Výkonnostní odměny, zvýhodněný mobilní tarif., , Nabízíme stálou práci a volné víkendy. Při dobrých pracovních výkonech a spokojenosti možnost zaučení na čelní kontejnerový překladač a s tím i zvýšení finančního ohodnocení. , , Místo výkonu práce: Obrnice , , Jedná se o třísměnný pracovní režim od pondělí do pátku (soboty, neděle a svátky volné), týdenní pracovní doba 37,5 hod., střídání po týdnu - ranní, odpolední, noční, délka směny 8 hodin včetně přestávky., , Nástup: ihned, , Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení., , Prosím o zaslání životopisu na emailovou adresu dlochnerova@upline.cz., , Všechny došlé životopisy pečlivě posoudíme. Uchazeči, jejichž profesní nabídka nejvíce odpovídá našim požadavkům, budou pozváni k osobnímu pohovoru. Ostatní kandidáty bohužel nemůžeme individuálně kontaktovat. Děkujeme za Váš zájem a pochopení.. Pracoviště: Upline cz s.r.o. - 1, 435 21 Obrnice. Informace: Dana Lochnerová, . Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/ -SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/ -SERVÍRKA, POŽADUJEME:, - časová flexibilita, - spolehlivost, - loajalita, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, HLÁSIT SE: Hambálková Kateřina, tel.: 775354480, osobně na adrese Restaurace Terasa, Pod Koňským vrchem 3388, 434 01 Most, od 9:00 do 14:00 hod.. Pracoviště: Kateřina hambálková-1, Pod Koňským vrchem, č.p. 3388, 434 01 Most 1. Informace: Kateřina Hambálková Farská, +420 775 354 480. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 14 000 Kč Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby jinde neuvedení SÁDROKARTONÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: SÁDROKARTONÁŘ, Jedná se o práci v Havrani na výstavbě nové výrobní haly., Praxe v oboru, spolehlivost, samostatnost, 100% zdravotní stav, ochotu učit se, pracovní kázeň a disciplína., HLÁSIT SE: Šelomkov Igor, tel.: 776103821, e-mail: info@sibimex.cz. Pracoviště: Sibimex plus s.r.o.-1, 435 01 Havraň. Informace: Igor Šelomkov, +420 776 103 821.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litvínov hostil po reprezentační přestávce Karlovy Vary.
11

Litvínov střeleckou kanonádou rozebral Karlovy Vary. Dal jim sedmičku

Úspěšná parta litvínovských plavců.

Litvínovští plavci mají deset titulů krajského přeborníka

Mostecku chybějí učitelé. Komora varuje, že kvůli nízkým platům může být hůř

Mostecko - Kvalifikované zaměstnance neshánějí jen továrny, ale i školy.

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Za vybržďování na silnici z Bíliny do Mostu padlo obvinění

Most - Vyšetřovatel mostecké policie obvinil z trestného činu obecného ohrožení 42letého muže z Chomutovska. Muž agresivní jízdou ohrožoval účastníky silničního provozu.

Veterány lidé ctí, na oslavy konce války jich přišly tisíce. Nechyběl květ máku

Ústecký kraj, Most /FOTO/ - Na mnoha místech Ústeckého kraje se připomínal Den válečných veteránů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT