VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel Sieber zamkl rodinu. V zoufalství upilovali mříže na balkoně

Most – Rodinu s malými dětmi měl na několik hodin schválně zamknout v přízemním bytě známý majitel mostecké realitní kanceláře a herec Jiří Maria Sieber.

16.10.2011 50
SDÍLEJ:

Herec a podnikatel Jiří M. Sieber.Foto: DENÍK/Monika Procházková

Tímto svérázným způsobem chtěl údajně zatočit s neplatiči nájemného, kteří se nechtěli vystěhovat. Nájemníci byli v nouzi donuceni přepilovat mříže na balkoně, aby mohli vyzvednout ze školy své děti, z nichž jedno je postižené. Sieber ve čtvrtek stanul před soudem. Vinu odmítá. Za omezování osobní svobody mu hrozí až dva roky ve vězení.

Byt se stal vězením

Případ se stal 4. dubna v Komořanské ulici v Mostě. Sieber měl přijít ráno do bytu a chtít po nájemnících, aby okamžitě odešli. Když odmítli, vyměnil ve dveřích zámek. „Obžalovaný k nám přijel s tím, že chce za nájem dvanáct a půl tisíce korun, tedy o tři a půl tisíce více než jsme původně platili. Zjistil, že v bytě je nás víc, než bylo napsáno v nájemní smlouvě, začaly se mnou totiž žít v jedné domácnosti také děti z mého prvního manželství. Já jsem mu slíbila, že mu dluh uhradím, až dostanu mateřskou. Na to on mě vyzval, abychom byt ihned opustili. Odpověděla jsem, že před tím, než něco takového udělám, tak se s někým poradím, protože nechci skončit jako bezdomovec na ulici. On tvrdil, že na to není čas a hned rychle vyměnil fabku,“ vylíčila před soudem, jak se vše seběhlo, matka osmi dětí.

Na svobodu s pilou

Dodala, že v tu chvíli ona ani její manžel nevěděli, co si mají počít. O radu telefonicky žádali sociální pracovnici církevní organizace, následně měli volat přímo do realitní kanceláře. Její zaměstnanci jim ale prý řekli, že Siebera, který by jim mohl odemknout, nemůžou chvíli sehnat. „Pak už nás tedy nenapadlo nic jiného, než že manžel vzal pilu a uřízl kus zábradlí, abych mohla vyzvednout děti ze školy,“ uvedla dále žena. Ven z bytu se potřeboval dostat také její muž, šel totiž odpoledne do práce, je zaměstnán u bezpečnostní agentury.

Celá anabáze skončila až v půl páté odpoledne, kdy byt otevřely pracovnice realitní agentury. Rodina se poté narychlo vystěhovala jen s nejnutnějšími osobními věcmi, které dokázala sbalit a vlastními silami odnést. V bytě měl zbýt veškerý nábytek a elektronika v hodnotě asi 200 tisíc korun. Peníze nyní poškození chtějí po obžalovaném zpět.

Sieber: Mohli ven

Jiří M. Sieber tvrdí, že se vše seběhlo jinak. Nájemníci podle něj moc dobře věděli, že se musí do tří dnů vystěhovat, protože nezaplatili nájem, a přesto tak neučinili. Přiznal, že zámek ve dveřích skutečně vyměnil, důrazně však popřel, že by rodinu uvnitř zamkl.

„Namontoval jsem tam bezpečnostní vložku, která se dá zevnitř otevřít jen pouhým otočením plastové koncovky, není potřeba mít klíče. Mohli kdykoliv odejít, ale nechtěli. Naopak do bytu díky přeřezanému zábradlí nalezlo během dne dalších osm lidí. Měli totiž uvnitř teplou vodu a záchod,“ vysvětloval Sieber.

Rodina podle něj šplhala ven přes balkon proto, že on osobně až do odpoledních hodin seděl před bytem a hlídal, aby mu z něj nic neodnesli. Jako podnikatel, který byty už léta pronajímá, totiž má s problémovými nájemníky špatné zkušenosti.

„Seděl jsem před dveřmi až asi do tří odpoledne, pak jsem se šel najíst. Oni následně volali na bezplatnou linku realitní kanceláře, že jsou připraveni odejít,“ dodal.

Obžalovaný se společně se svým advokátem snažili u soudu rodinu vylíčit v tom nejhorším světle. Podle Siebera opakovaně platili nájem se zpožděním. Byt, který obývali, nazval doupětem.

„Zdržovalo se tam asi patnáct lidí. Natahali dovnitř matrace od popelnic. Spali na zemi. Byly tam štěnice. Sousedi si na ně stěžovali,“ tvrdil Sieber. „Doma bylo uklizeno a čisto. Byt byl kompletně vybavený tři až čtyři roky starým nábytkem. Měli jsme obývací stěnu, sedačku, rozkládací gauče, palandy, dvě televize, DVD či ledničku,“ bránili se poškození.

Soud zatím verdikt nevynesl. Případ byl kvůli vypracování znaleckého posudku odročen na neurčito.

Vyjádření J. M. Siebra

Reaguji na tendenční článek v Mosteckém deníku, který byl uvedený s nadpisem „Herec zamkl rodinu, v zoufalství upilovali mříže”

Zní to velmi dramaticky, herec asi slezl po potlesku z jeviště divadla ABC a ještě v roli zlého boha Džajadratha jel z Prahy do Mostu, kde zamknul nešťastnou rodinu.

Herec jsem v Praze, v Mostě jsem majitel realitní kanceláře a poslední rok také zámečník. Ono to vypadá dramaticky, ale je to celkem jednoduché. Již dvacet let provozuji realitní kancelář a v realitách se vše řídí smlouvami. Jsme právní stát a smlouvy se musejí dodržovat. Rodina paní Gutwirtové vystřídala za posledních pár let pět bytů. Paní Gutwirtová podepsala u nás podnájemní smlouvu na jeden měsíc. Ve smlouvě je uvedeno, že pokud nezaplatí nájem do konce měsíce na další měsíc, podnájem končí. A jelikož nezaplatila nájem, paní Gutwirtové skončilo právo byt užívat a ona se musela vystěhovat. Ve smlouvě bylo, že na vystěhování má tři dny a zplnomocnění pro realitní agenturu, aby čtvrtý den byt násilně otevřela a veškeré věci, které podnájemník zanechá v bytě, prohlašuje za věci bezcenné a zplnomocňuje agenturu aby je vyhodila na sběrný dvůr. Učinil jsem přesně to, co jsem měl ve smlouvě a mojí výpověď u soudu potvrdili svědci. Čtvrtý den jsem vyměnil zámek ve dveřích a sdělil jsem paní Gutwirtové, že se dopouští trestného činu neoprávněného užívání bytu a aby byt opustila.

To nemá logiku, proč bych je v bytě zamykal, když jsem potřeboval, aby byt opustili? Hlídal jsem za dveřmi, aby ten byt nevykradli, což se často u nepřizpůsobivých lidí stává, že odcházejí i s vanou a kuchyňskou linkou. Ven mohli dveřmi, ale zpátky do bytu už bych je nepustil. Nevěděl jsem, že u bytu je zamřížovaný balkón a že oni přeřezali zábradlí na balkóně a lezli ven a dovnitř přes balkón.

Do bytu nalezlo dalších osm lidí, aby mohli v teple krást vodu a chodit na záchod. V podnájemní smlouvě bylo uvedeno 6 lidí a odpoledne byt opouštělo 15 lidí. Škoda, že v novinách nenapsali, že ten byt vlastnila desetiletá holčička, sirotek po mém kamarádovi, který se zasebevraždil. To jsem měl té malé holce říci, že v jejím bytě po tátovi bude bydlet zadarmo patnáct lidí, kteří sice mají na sociálních dávkách 40.000 Kč měsíčně, jak soudu tvrdila Gutwirtová, ale nájem nezaplatili?

Ona by pak z těch málo peněz, které jí zbyly po tátovi, měla platit náklady na bydlení těch lidí v jejím bytě? Majitelé bytů nejsou charitativní organizace. Majitelé bytů si mě najímají proto, abych se jim o jejich byty staral a aby v nich bydleli lidé, kteří budou řádně platit nájem.

Byt jsme po paní Gutwirtové museli vyklidit na naše náklady vyčistit, strhat tapety, obložení, linolea, byt nechat vystříkat a zahubit štěnice. Ještě dnes po půl roce je byt a celý dům zamořený štěnicemi. Paní Gutwirtová u soudu tvrdila, že nyní bydlí U Věžových domů, ale tam také skončila pro neplacení. Nyní se přestěhovala s osmi dětmi do M.G.Dobnera, blok 385. Obávám se, že toto neustálé stěhování roznese štěnice po celém městě. Veškeré smlouvy jsou každému k nahlédnutí u soudu, v mé kanceláři, nebo v redakci Mosteckém deníku.

Jiří Maria Sieber

Autor: Monika Procházková

16.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 50
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 9 300 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9300 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠIČKA, VHODNÉI PRO OZP, Šička textilních výrobků, výborný kolektiv, ochota učit se, manuální zručnost., HLÁSIT SE: Taťána Kubecová tel.: 608 700 383 - pouze SMS, email: tanatex@tanatex.cz. Pracoviště: Tanatex s.r.o.-1, 434 01 Most 1. Informace: Taťána Kubecová, +420 608 700 383.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ / KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ / KA, Požadavky:, - praxe v oboru výhodou., - komunikativnost, slušné vystupování, - prac. doba: střídání ranních a odpoleních směn systémem dlouhý a krátký týden (sobota každá druhá, neděle zavřeno) ranní je od 4:30 - 12:00hod, odpol. 11:00 - 17:30hod., Zaměstnanecké výhody:, - 13. + 14.plat, - výrobky za zvýhodněné ceny, HLÁSIT SE: Michal Oertel tel. 774 687 255, volat PO-PÁ od 8.00-18.00hod. Pracoviště: Pracoviště most, 434 01 Most 1. Informace: Michal Oertelt, +420 774 687 255.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŠIČKA, POŽADUJEME: , - zkušenosti se šitím, Zaučíme dle potřeby., Zaměstnanecké výhody: prémie, odměny za nadvýrobu, HLÁSIT SE: Hussung Monika, volat pouze v těch dnech a hodinách Po-Pá, 7:00-15:00 hod., tel.: 721907682, e-mail: hussung@reprointerior.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Repro industry s.r.o. -1, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Monika Hussung, +420 721 907 682.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 23 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech PROVOZNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ TECHNIK, Vyhláška 50 §6 podmínkou, praxe na obdobné pozici výhodou., Zaměstnanecké výhody: dlouhodobá spolupráce, zajímavé platové ohodnocení, odborná školení, HLÁSIT SE: Procházková Anna, tel.: 702126260, e-mail: info@rilancio.cz. Pracoviště: Rilancio s.r.o.- most, Radniční, č.p. 3400, 434 01 Most 1. Informace: Anna Procházková, +420 702 126 260.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Češi psy milují. V Mostě hledají místo pro jejich dovádění

Ilustrační snímek.

Tenisté Bolardt a Havlíčková byli nejlepší na celostátním turnaji v Lounech

Open Mic podruhé v Rokáči Vinohrady. Podium a publikum může být i vaše

Most - Tuto sobotu, tedy 21. července, od 19 hodin opět dostanou v mosteckém Rokáči Vinohrady příležitost všichni, kteří si chtějí vyzkoušet hraní na pódiu. 

Hitem léta je nová bobová dráha na Klínech. Za pár dní se svezly tisíce lidí

Mostecko - Cestovní ruch oživují unikátní dráha, zámek a kemp se závody. Most řeší 3D bludiště.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Řidič s náklaďákem nacouval do lampy veřejného osvětlení. Padla a rozbila se

Most - Na linku 156 oznámil muž, že v mostecké ulici Stavbařů řidič nákladního automobilu měl poškodit lampu veřejného osvětlení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT