U mosteckého soudu jsou s ním vedeny hned tři procesy. Jeho zmizení a pobyt mimo Evropu pokračování stíhání dosti zkomplikuje. „Hlavní líčení může sice pokračovat i v jeho nepřítomnosti, ale značně se tím prodlouží," uvedla mostecká soudkyně Petra Stará, která Matušku soudí ve dvou případech.

Zprávy o Matuškově pobytu v Americe jsou zatím nepotvrzené. „Do Californie se údajně měl dostat přes jednu agenturu, která v místě zaměstnává asi čtyřicet tisíc lidí," uvedl kriminalista, který má případ na starosti. „Zatím to jsou však nepotvrzené informace, vše dále prošetřujeme," do­dal.

Podnikatel Matuška strávil rok ve vazbě. Z té byl však 16. prosince 2011 krajským soudem propuštěn, když slíbil, že neuteče. Měl být pod dohledem probačního úředníka. Ani ne za půl roku však zmizel. V tu dobu bylo vyhlášeno celostátní pátrání, celkem už potřetí.

Ladislav Matuška stojí před soudem za zpronevěru. Jedná se o miliony korun, které nikdy nebyly zajištěny, a tak je možné, že má muž dostatek peněz, aby začal nový život jinde. V Čechách může být odsouzen k několikaletému trestu za mřížemi.

Na triku má však Matuška i podvody s letenkami, za které si v médiích vysloužil přezdívku „Létající Čestmír".

Letenky si měl objednávat vždy na poslední chvíli přes internet u zprostředko­vatelských společností. Jako doklad o zaplacení posílal podle obžaloby padělaná potvrzení o příkazu k úhradě z internetového bankovnictví. Naletěly mu čtyři společnosti, kterým nyní Matuška dluží přes devadesát tisíc korun.

Podnikavý Mostečan se postupně podíval zadarmo do Kapského Města v Jihoafrické republice, na Floridu, do New Yorku či Dubaje. Podvody se mu dařilo páchat díky tomu, že vystupoval důvěryhodně a cestoval velmi narychlo – buď ještě v ten samý den, kdy si letenku objednal, nebo hned den následující. Společnosti si tak nemohly ověřit, zda platba skutečně proběhla.

Další obžaloba viní Matušku z toho, že v lednu 2008 převzal od německého podnikatele z Vejprt na Chomutovsku 90 tisíc euro za účelem předčasné úhrady investičního úvěru a peníze si ponechal pro vlastní potřebu. Jednalo se v přepočtu na českou měnu o více než dva a čtvrt milionu korun. Téměř půl milionovou škodu pak měl způsobit společnosti, od které si zakoupil v létě 2009 volkswagen. Podle obžaloby nehradil pětadvacetitisícové měsíční splátky.

Ve třetím případě měl zpronevěřit přes milion korun. Podle obžaloby se v létě 2008 domluvil se svým klientem, že mu zhodnotí jeho peníze. Dohodli se, že mu povede účet pro potřeby obchodu s komoditami na mezinárodních trzích a bude mu vyplácet zisk. Získané peníze měl ale obžalovaný použít pro svoji potřebu a k úhradě jiných závazků svých společností.

Všechna obvinění Matuška před soudem popřel. Tvrdí, že je nevinný. Podle znaleckého posudku z oboru psychiatrie je muž zdravý a dostatečně inteligentní, aby věděl, co dělá.

Kvůli podvodům s letenkami měl stanout před soudem 1. listopadu. Vše však napovídá tomu, že se k němu nedostaví. Toto jednání bude zřejmě odročeno z legislativních důvodů, další už by ale mohla probíhat bez jeho přítomnosti.