Celkem za tuto dobu závislým lidem poskytla 85 balení Subutexu a přišla si na 113 tisíc korun. Zároveň pomáhala, možná nevědomky, zásobovat tímto preparátem černý trh s narkotiky. O případu ve středu informovala policie.

Chtěla prý závislým pomoci

Subutex je lék, který psychiatři předepisují narkomanům, když se chtějí zbavit závislosti na heroinu. S jeho pomocí se provádí takzvaná substituční léčba. Místo drogy si závislý bere tablety Subutexu a jejich dávky lékař postupně snižuje.

Osmatřicetiletá lékárnice podle policie nejprve zcela běžně vydávala narkomanům tento lék na recept. Od října loňského roku až do letošního února ale od této ženy někteří závislí lidé dostali balení s tabletami i bez lékařského předpisu.

„Lékárnice tvrdila, že se jí závislých osob zželelo, a proto jim Subutex dala, i když neměli recept,“ tlumočila důvody, které údajně ženu k nelegálnímu prodeji vedly, mluvčí mostecké policie Ludmila Světáková. Tato výpověď ale ostře kontrastuje s tím, že žena si peníze, které od narkomanů za lék získala, nechala pro sebe.

Na to, že Subutex v lékárně chybí, se přišlo při kontrole léčiv, kterou provedli majitelé lékárny. „Lék chyběl v trezoru, kde měl být uskladněn. Uvnitř byly jen prázdné krabičky, které tam dotyčná dala, aby nedovolený prodej preparátu zamaskovala,“ objasnila mluvčí.

Hrozí jí pětileté vězení

Osmatřicetiletá lékárnice má nyní na krku trestní stíhání. Policejní vyšetřovatel ji obvinil hned ze dvou trestných činů - nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a ze zpronevěry. „Obviněná žena je stíhána na svobodě. Bude-li uznána vinnou, hrozí jí až pětiletý trest odnětí svobody,“ doplnila policejní mluvčí.

Ředitel K– centra: Je to etické selhání

Deník v souvislosti s tímto případem ve středu telefonicky kontaktoval ředitele mosteckého K – centra (organizace, která pomáhá narkomanům) Lubomíra Šlapku. Ten byl jednáním lékárnice šokován.

„Je to nehorázný amatérismus a etické selhání,“ vyjádřil se. Dodal, že pokud tato žena chtěla skutečně pomáhat narkomanům, měla kontaktovat nějaké protidrogové centrum.

„Tím, že Subutex prodávala závislým bez lékařského předpisu, jim udělala jen medvědí službu a podporovala černý trh, na kterém se se Subutexem kšeftuje,“ vysvětlil a závoreň zapochyboval, že dotyčná byla takový samaritán, jak tvrdila ve své výpovědi na policii. „Kdyby se jí narkomanů skutečně zželelo, tak jim měla Subutex dávat zadarmo a nebrat si za to peníze, které si nechávala.

Subutex je mezi narkomany oblíben hned z několika důvodů: lze ho na černém trhu sehnat levněji než heroin. Přitom má podobný účinek. Při braní Subutexu je mnohem menší riziko poškození organismu vlivem příměsí, které běžně v pouličních drogách bývají. Dopady na psychiku jsou díky účinné látce v přípravku při dlouhodobějším užívání menší. Člověk, který bere Subutex, nemá už chuť na heroin.

A jak feťáci se Subutexem na černém trhu kšeftují?

Člověk, který má na tento lék recept, nakoupí v lékárně legálně celé balení tablet za několik stokorun.
Následně pak ostatním narkomanům, kteří k Subutexu „volný“ přístup nemají, rozprodává jednotlivé tablety dráž.