V soudní síni ve čtvrtek vypovídala poškozená mladá žena, která vylíčila, jak podle ní zákrok probíhal. Slyšen byl i lékař, na kterého se pacientka poté, co údajně v bolestech a krvácející vyběhla z Hebortovy ordinace, obrátila o pomoc.

Bolest nevydržela

Poškozená žena uvedla, že doktora Heborta kontaktovala v září 2008, když se od známé dozvěděla, že nelegální interrupci bez problémů provede. Na potrat totiž chtěla jít v krátké době již podruhé, což není přípustné. Hebort měl jejímu přání o ukončení těhotenství vyhovět a do zákroku se pustit.
„Sestřička mi dala nejdříve něco vypít. Cítila jsem se po tom taková omámená, jako opilá. Pak mě doktor zavolal do ordinace a nakreslil mi, co bude dělat. Když se zákrokem začal, tak to ale strašně bolelo, dokonce jsem při tom křičela,“ vyprávěla žena v soudní síni.

Podle ní byla bolest tak strašná, že se nedala vydržet. V jednu chvíli proto lékaři řekla, ať okamžitě přestane. „On zpanikařil. Vytrhl ze mě ty nástroje a já jsem z ordinace rychle utekla. Přitom jsem cítila, jak krvácím,“ uvedla dále svědkyně.

Po nepodařeném zákroku měla společně se svojí sestrou a ještě jednou známou, které ji na potrat doprovázely, odjet krvácející a v bolestech do ordinace dalšího mosteckého gynekologa Ludvika Zemánka. „Pacientka ke mně přišla se silnými bolestmi. Byla vystrašená, držela se za břicho a sdělila mi, co se mělo stát. Já jsem ji vyšetřil. Krvácela z děložního hrdla. Mapy zaschlé krve měla na stehnech,“ vylíčil setkání s poškozenou včera u soudu gynekolog Zemánek.

Obžalovanému gynekologovi hrozí za trestný čin nedovoleného přerušení těhotenství v případě uznání viny 1 až 5 let odnětí svobody.

Protože nemohl určit přesnou příčinu krvácení, tak ženu pro jistotu poslal do nemocnice. Následně po poradě s právníky celou záležitost oznámil na policii.

Mladá žena strávila v nemocnici několik dnů, pak byla propuštěna domů s tím, že je stále těhotná.

Začala docházet na pravidelné kontroly k MUDr. Zemánkovi, který při jedné z nich zjistil, že je plod mrtvý. Tehdy bylo těhotenství ženy v nemocnici definitivně ukončeno.

Prý měla jen kapky

Přestože poškozená jednoznačně tvrdí, že lékař jí potrat prováděl a její svědectví nepřímo podpořil i gynekolog Zemánek, obžalovaný Hebort jakoukoliv vinu odmítá. Již při prvním hlavním líčení uvedl, že žádnou interrupci pacientce nedělal.

„Druhého září jsem provedl normální vyšetření, včetně ultrazvukového a odběru cytologie. Den poté přišla tato žena sama znova, řešila nějaké administrativní záležitosti se zdravotní sestrou. Asi chtěla sepsat žádost o přerušení těhotenství. Stěžovala si na bolesti v podbřišku, tak dostala Tramal. Já jsem s pacientkou už nic nedělal. Žádný pokus o přerušení těhotenství v ordinaci neproběhl. Vůbec jsme o něm nemluvili,“ tvrdil Hebort.

Možné krvácení pacientky po odchodu z ordinace vysvětluje drobným poraněním při odebrání cytologie, které se někdy může vyskytnout, nebo například náběhem na možný samovolný potrat. „V prvním trimestru těhotenství krvácí každá druhá žena,“ řekl.

Tvrzení obžalovaného včera u soudu podpořila zdravotní sestra, která s ním v ordinaci pracuje. Také ona vypověděla, že mladá žena dostala jen kapky proti bolesti, pak měla rozčilená z ordinace odejít.

Soud včera verdikt nevynesl. Hlavní líčení bylo kvůli výslechu dalších svědků a znalce odročeno na 17. března.

Vyjádření lékaře Dušana Heborta k vedenému trestnímu řízení pro nedovolené přerušení těhotenství
Obžaloba okresního státního zastupitelství, která byla podána na MUDr. Dušana Heborta, gynekologa s ordinací v Mostě, pro skutek nedovoleného přerušení těhotenství, není trestným činem. Žádné nedovolené přerušení těhotenství, jak tvrdí obžaloba, gynekolog neprováděl. Ve svém důsledku se tedy jedná o zatěžování projednávajícího soudu, protože interrupce jsou v současné době již běžně nabízeny v České republice i ambulantně - pro vzoru většiny zemí EU snad kromě Polska. Tuto informaci lze ověřit i nabídkou jednotlivých českých ambulancí na internetu po zadání příslušných klíčových slov do vyhledavače.
V souladu se stanoviskem České gynekologické a porodnické společnosti JEP je podmínkou, aby gynekologická ordinace měla zákrokový sálek, expektační lůžka a náležitě kvalifikovaného ženského lékaře. Tyto podmínky ordinace gynekologa MUDr. Dušana Heborta splňuje již od roku 1993, protože nabízí gynekologické výkony jednodenní chirurgie v souladu se smlouvou o poskytování a úhradě se zdravotními pojišťovnami. Celkový počet provedených výkonů ordinace v rámci jednodenní chirurgie se blíží již počtu 5 tisíc. S ohledem na omezený prostor vydavatele odkazujeme dále na stránky www.gyn-privat.cz, kde budou uvedeny pro zájemce komplexnější a podrobnější informace.
Podrobnou rešerší v odborné literatuře v souvislosti s trestním řízením byla dohledána odborná stanoviska o lege artis vykonávání ambulantních miniinterrupcí. I v souladu se stávajícím zákonem o nedovoleném přerušení těhotenství a jeho prováděcí vyhláškou ministerstva zdravotnictví je možné nabízet miniinterrupce ambulantně. Ordinace MUDr. Dušana Heborta proto počínaje 1. březnem tohoto roku bude v případě zájmu ambulantní miniinterrupce taktéž nabízet, aniž by se jednalo o přitěžující okolnost vzhledem k podané obžalobě pro údajné nedovolené přerušení těhotenství.