Pervitin, nejoblíbenější česká droga, se vyrábí právě v malých varnách, se kterými je možné cestovat z místa na místo. Droga se tak dá připravit v panelákové kuchyni stejně jako na pronajaté zahradě, nebo jednoduše třeba někde v lese. Odhalit „vařiče“ proto nebývá jednoduché.

Na „pojízdnou“ varnu narazili loni v březnu například policisté v Chomutově. V kufru svého seatu ji měl 37letý muž. „Přiznal se, že již nejméně dva měsíce vyrábí na různých místech Chomutova metamfetamin,“ sdělila tehdy mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Dotyčný nebyl na drogové scéně žádným nováčkem. V roce 2010 už byl za výrobu omamné látky odsouzen.

Tabletoví pašeráci

Pervitin se vaří hlavně z pseudoefedrinu, který pachatelé extrahují z volně prodejných léčiv. Ty si buď obstarávají v českých lékárnách nebo si pro ně jezdí za hranice, na severu Čech hlavně do Polska a Německa. Oblíbeným lékem, který se s ciziny pašuje ve velkém, je Sudafed. Severočeští celníci odhalili loni 28 případů přeprav léků s pseudoefedrinem a zajistili 70 tisíc tablet.

Velký úlovek si celníci připsali loni v říjnu, kdy u Varnsdorfu zastavili Škodu Octavii, ve které 35letý řidič převážel přes 32 tisíc kusů tablet. Dalo by se z nich vyrobit 1,2 kila pervitinu, za který by dealeři na černém trhu dostali zhruba 700 tisíc korun. „Tablety byly v krabicích od pracích prášků. Celníci v nich pod vrstvou prášku objevili igelitové tašky plné vyloupaných léků,“ řekl tehdy k případu mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý.

Nový trend

V minulosti pervitin vařili výhradně čeští „chemici“. V poslední době se do této nelegální činnosti stále více zapojují Vietnamci. Jejich pervitin je velmi kvalitní a vyváží se do Německa.

Kriminalisté loni zatnuli tipec například gangu asijských výrobců pervitinu, který zčásti působil v Litvínově na Mostecku. Jednalo se o sedm mužů a dvě ženy. Měli široký záběr. Mimo vaření pervitinu se věnovali ještě pěstování marihuany a policisté u nich objevili při domovních prohlídkách též hašiš, heroin a kokain. Všichni skončili ve vazební věznici s vyhlídkou až na 18leté vězení.