Zkoušel to znovu a znovu

Chmaták zkoušel štěstí v mosteckých supermarketech. Poprvé si ukryl uzeninu a pět šišek uheráku do igelitové tašky. „Přes pokladny ovšem neprošel, chytili ho pracovníci prodejny," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Uherákový zlodějíček skončil na policejní služebně, kde vyfasoval obvinění z trestného činu. Evidentně si z toho ale vůbec nic nedělal. Za pár hodin šel krást znovu do supermarketu v centru Mostu. Opět si vyhlédl uheráky. Tentokrát si je zastrčil za kalhoty. K jeho smůle ho ale znovu lapili, dřív než se mohl do salámů zakousnout.

Přestože se jeho zlodějiny na první pohled mohou zdát úsměvné, 49letý Mostečan si krádežemi uheráků zadělal na dost velké potíže. Je totiž recidivistou, který má s majetkovou trestnou činností bohaté zkušenosti. Dokonce už seděl v kriminále. Svobody si užívá teprve krátce.

„Z vězení se vrátil letos v květnu," konkretizovala Světláková. Sedm uheráků ho teď může dostat zpátky za mříže.

Deodoranty ho dostaly do vazby

Svojí specializaci má též další chmaták, který v uplynulých dnech řádil v obchodech na Mostecku.

Šestatřicetiletý muž z Litvínova si pro změnu vybírá ke krádeži hlavně deodoranty. Jeden den jich vzal v supermarketu najednou hned 16 kusů. „Schoval si je pod triko a za kalhoty. Neušel ale pozornosti obchodních detektivů a skončil na policii," sdělila Světláková.

Ani tohoto pobertu ovšem neúspěch neodradil. Už za dva dny se ve stejném obchodě objevil znovu a opět zkusil štěstí. „Tentokrát pod jeho oblečením skončilo 11 deodorantů," upřesnila Světláková. I v tomto případě ho ochranka chytila.

Pro zlodějíčka se ovšem jeho poslední zlodějská výprava stala osudnou. Policistům s ním došla trpělivost. Nejprve skončil v cele předběžného zadržení a následně za mřížemi vazební věznice, kde si počká na soud.

Jedna značka, dobrý kšeft

Spreje, šampony, kondicionéry, ale též třeba drahé čokolády nebo dobrá káva či značkový alkohol jsou zbožím, které je u zlodějů oblíbené.

Na jeden druh se většinou chmatáci specializují proto, že se dobře pod rukou prodává. Buď už zloději mají pro svoji kořist zajištěno odbytiště dopředu, nebo vědí, že nebude problém lup rychle a výhodně třeba někde v hospodě zpeněžit.

Za utržené peníze si většinou obratem pořizují drogy. Často jsou totiž závislí na pervitinu a krádežemi si na bílý prášek obstarávají potřebnou hotovost.