Incident, který loni v říjnu odstartoval nepokoje na janovském sídlišti v Litvínově, se dostal až k soudu. Obžalovaným je romský boss Vilda Matej, který tehdy zasypal řadou vulgárních nadávek mladou členku Dělnické strany Lucii Šlégrovou. Před mostecký soud by měl ve čtvrtek předstoupit ještě s jedním obžalovaným mužem. Za trestné činy výtržnictví, hanobení národa, rasy a přesvědčení a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci jim hrozí až dvouleté vězení.

Ke střetu Romů a členů Dělnické strany (DS) v Janově došlo poté, co tam DS vyslala takzvané ochranné sbory. Matej tehdy nadával Šlégrové do děvek a vyhrožoval jí, že z ní udělá prostitutku. „Co tady děláš? Seber se a jeď ty kun.. špinavá česká, rozumíš? Na co si hraješ? Jako, že si fašistka? Chceš, abych tě odved na trasu a šlapalas´ tam celej život, ty děvko jedna! Neser mě, ti říkám,“ křičel.

Dělnická strana na čtvrteční soud upozorňuje na svých webových stránkách označuje jako soud roku. Vyzývá své příznivce, aby přišli jejich členku podpořit. V pohotovosti proto ve čtvrtek bude u mosteckého soudu i policie. „Připravujeme opatření ve spolupráci s justiční stráží,“ sdělila mluvčí mostecké policie Alena Bartošová. Své stanovisko k soudu zveřejnil i zpravodajský server Romea.cz. Podle něj obžalovaní Romové pouze reagovali na provokaci členů Dělnické strany. Před soudem by prý měli stát právě „bílí“ provokatéři.

„Někteří obyvatelé Janova tehdy na Romy křičeli tvrdé rasistické nadávky: Zmrdi černý, černý svině. Otevřeně podporovali útok neonacistů na místní Romy. Server rasistické projevy zdokumentoval. Podle státního zástupce nešlo o trestný čin,“ píše Romea.cz

Vilda Matej nebude stát před soudem poprvé. V minulosti byl již odsouzen na 6 let za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. V roce 1994 postřelil u mostecké diskotéky Sport plynovou pistolí mladého hokejistu. Ten následně zemřel. Vilda byl po polovině trestu z vězení propuštěn.