Shodou okolností, v podstatě bez jediného týdne, je to šest let, co vznikla kauza Berka. Před šesti lety v noci na 15. dubna 2003 policie zadržela soudce ústeckého krajského soudu Jiřího Berku kvůli obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele při konkurzu Union banky.

Soudce se tehdy stal známou postavou televizních novin. Jaroslav Dolejší, šéf odboru pro nejzávažnější hospodářskou kriminalitu pražského vrchního zastupitelství, mluvil o rozkrývání severočeského konkurzního gangu kolem Berky. Jenže Dolejší z počáteční slávy nic nemá. Nakonec musel odejít z funkce šéfa odboru, v kuloárech se hovoří o doslova zpackaném vyšetřování.

Soudce čelí obžalobě ze zločinného spolčení, ale podle řady právníků nebyly předloženy důkazy o zločinném spolčení soudce, ani Vladislava Větrovce a dalších obžalovaných. Odposlechy také nepřinesly nic zásadního, některá svědectví a posudky měly velmi problematickou úroveň. Ohromná kauza nakonec nepřinesla v soudní síni žádná senzační odhalení. Rozsudek proto bude do posledního okamžiku velkou neznámou.

„Kauza je velmi složitá a výsledek si rozhodně netroufnu odhadnout. Soud nebude mít snadnou úlohu,“ uvedl ústecký advokát František Nesvadba. Ten na začátku vyšetřování pro Deník uvedl, že kauza se potáhne podle jeho odhadu určitě pět let. Nemýlil se, završuje již šestý rok.

Soudce Berka pro Deník již několikrát uvedl, že má zájem o co nejrychlejší průběh procesu, také Větrovec uvedl, že v zájmu obžalovaných je, aby proces skončil co nejdříve, protože jde o velkou zátěž nejen pro obžalované, ale i pro jejich rodiny.

„Za dobu kauzy Berka jsem strávil rok ve vazbě, ale také jsem obhájil na univerzitě doktorský titul, a marně jsem čekal, že někdo u soudu prokáže, že jsem se dopouštěl nějakého zločinného spolčení,“ uvedl Větrovec včera dopoledne po ukončení hlavního líčení.

Současný předseda senátu Zdeněk Kučera před vynesením rozsudku ještě vyslechne závěrečné řeči obžaloby a obhajoby. Kučera případ převzal jako náhradní soudce od čtyřiasedmdesátiletého soudce Jiřího Bernáta. Bernát kauzu soudil od poloviny roku 2006, ale musel ke konci roku 2007 odejít do důchodu. Byl nejstarším českým soudcem. Kvůli Bernátovu věku se Kučera účastnil všech líčení jako případný Bernátův náhradník.

Trestní spis obsahuje desetitisíce stránek.