Jako doklad o zaplacení posílal padělaná potvrzení o provedené platbě z internetového bankovnictví. Žádné příkazy k úhradě ale nikdy skutečně nezadal, zároveň na účtech neměl na své výlety ani dostatek finančních prostředků. Matuška teď za podvody stojí před soudem. V případě uznání viny mu hrozí až tři roky vězení.

New York, Dubaj…

Podle obžaloby se Matuška vydával na své cesty od října do prosince loňského roku. Letenky si objednal postupně u šesti různých společností. Naletěly mu čtyři - Student Agency, INIVA.cz, Weco-–Travel a Asiata, kterým teď za letenky dluží přes 90 tisíc korun.

Podnikavý Mostečan se postupně podíval zadarmo do Kapského Města v Jihoafrické republice, na Floridu, do New Yorku či Dubaje. Podvody se mu dařilo páchat díky tomu, že vystupoval důvěryhodně a cestoval velmi narychlo - buď ještě v ten samý den, kdy si letenku objednal, nebo hned den následující. Společnosti si tak nemohly ověřit, zda platba skutečně proběhla.

Dvakrát neuspěl

Přesto se mu dvakrát podvod nevydařil. V listopadu narazil u společnosti OK – TOURS, přes kterou chtěl získat letenku z Prahy přes Lisabon do Sao Paula a zpět za 25 377 korun. Lest mu nevyšla ani u agentury Smart, kde si objednal letenku z Floridy přes Amsterdam a Prahu do Bratislavy za cenu 29 852 tisíc korun.

Obě firmy zaslané potvrzení o provedené platbě kvůli zjištěným pochybnostem neakceptovaly a letenku Matuškovi neposkytly.

Konkrétně měly údajně zjistit, že je Mostečan na svém účtu takzvaně v minusu. Matuška sice tyto údaje v dokladu o platbě, který firmám zaslal, elektronicky začernil. Společnostem se ale tyto informace objevily.

Lapen v tranzitu

Létajícího podvodníka nakonec policisté chytili v prosinci v Praze na letišti v tranzitu, když se vracel z USA a chtěl na Ruzyni přestoupit na spoj do Bratislavy. Matuška byl totiž hledaný ještě pro jiný podvod. Měl si nechat milion korun, který mu svěřil známý, aby mu jeho peníze zhodnotil na burze.

Prý nepodváděl

Obžalovaný vinu před soudem popírá. Souhlasí s tím, že si skutečně letenky v šesti případech rezervoval a obdržel i rezervační kód. Ten ale podle něj není oprávněním k vydání letenky. Tvrdí, že letenky si nakonec kupoval přímo u leteckých společností, nikoliv tedy přes zprostředkovatelské firmy.
„Já se ke všem rezervacím přiznávám, ale nevidím souvislost mezi rezervací a platbou. Letenky jsem získal přímo od leteckých společností. Potvrzení o platbách nebyla padělaná, ale nevylučuji, že nemusely být peníze na mých účtech. Nejsem si vědom toho, že bych způsobil takovou škodu, jaká je mi kladena za vinu,“ řekl u soudu.

Další obžaloba

Dokazování v celém případu je velmi rozsáhlé. Soudkyně proto včera hlavní líčení odročila na 29. září, kdy budou vyslechnuti svědci. Matuška, který v současné době sedí ve vazební věznici v Litoměřicích, nicméně k soudu pojede dříve, a to již 5. září. Tehdy s ním totiž začíná další proces, a to kvůli již výše zmíněnému finančnímu podvodu, kvůli kterému byl policií lapen při přestupu na pražském letišti. Matuška je konkrétně obviněn z toho, že svému známému slíbil zhodnocení peněz – asi jednoho milionu korun – což ale údajně nikdy neučinil a hotovost nevrátil. „S mužem uzavřel smlouvu o zřízení účtu a zhodnocení finančních prostředků prodejem zahraničních komodit. Peníze měl však využívat k vlastním účelům,“ řekla státní zástupkyně Eva Vetýšková, která má případ na starost.