Ve středu v 9.14 hodin oznámil anonym na tísňovou policejní linku 158, že v Krušnohoru je bomba. „Byl to mladý mužský hlas,“ sdělila Mosteckému deníku policejní mluvčí Ludmila Světláková. Okamžitě po anonymní výhrůžce začala rychlá policejní akce.   

V několika autech přijela ke Krušnohoru dvacítka policistů. Uzavřeli část hlavní silnice ČSA u budovy družstva včetně parkoviště a napochodovali do budovy, kde oznámili, že v objektu může být bomba.

„Bylo evakuováno padesát pět lidí, všichni, kteří byli v budově,“ sdělil mluvčí Krušnohoru Petr Prokeš. Evakuovaní, kteří se shromáždili na větším zadním parkovišti, museli ustoupit do sousedních ulic, aby je nezranil případný výbuch.

Policisté budovu prohledali, ale žádný výbušný či nástražný systém nenašli. Evakuovaní se mohli vrátit a snažili se ještě s policií v kancelářích najít jakékoliv cizí předměty. Opět byli neúspěšní. Byl to planý poplach.

„Motiv není znám,“ sdělila policejní mluvčí.

Akce skončila v 10.15 hodin. Policisté s největší pravděpodobností začnou případ vyšetřovat jako podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Za to hrozí oznamovateli až dva roky vězení, nebo až pět let, pokud byl již za podobný delikt potrestán.  

Volání na linku 158 se vždy nahrává. Policie má tedy důkaz, se kterým bude dále pracovat.

close Pozornosti policistů u Krušnohoru neušlo ani místo určené k odkládání odpadu.  zoom_in

Policista kontroluje okolí Krušnohoru. Foto: Petr Prokeš

close Po návratu z ulic Vladislava Vančury a Mikoláše Alše se zaměstnanci Krušnohoru shromáždili na žádost Policie ČR v hale recepce správy družstva. zoom_in

Po návratu z ulic Vladislava Vančury a Mikoláše Alše se zaměstnanci Krušnohoru shromáždili na žádost Policie ČR v hale recepce správy družstva. Foto: Petr Prokeš

close Evakuace Krušnohoru. zoom_in

Evakuace Krušnohoru. Foto: Petr Prokeš

close Evakuace Krušnohoru. zoom_in

Evakuace Krušnohoru. Foto: Petr Prokeš

SBD KRUŠNOHOR Družstvo má na starosti 21 781 bytů, 320 nebytových jednotek a 1 069 garáží ve městech Most, Litvínov a Meziboří. Je největším bytovým družstvem v ČR. K oznámení bomby na Krušnohoru došlo den poté, co krajský soud zamítl žalobu Sdružení Mostečané Mostu na volby v Mostě. Sdružení, partner Krušnohoru, v budově sídlí.

Vylidnění obchodů

Středeční aktuální případ je po dlouhé době prvním oznámení svého druhu. Anonymové obvykle přímo policii nevolají, bombu oznamují tam, kde se podle nich vyskytuje.

V únoru 2013 musela police kvůli bombové výhrůžce evakuovat obchodní dům Central. Tehdy to byla již třetí bombová výhružka v poslední době.

V několika případech byla policie úspěšná a anonyma chytila. Nejznámější je případ z podzimu 2011. Jeden 31letý zoufalec opakovaně hrozil bombou v supermarketech v Mostě. Poprvé si bombový útok vymyslel už v roce 2007, tehdy ohlásil výbušninu na poště. V létě roku 2009 si svůj čin zopakoval. Během pouhých tří dnů musela policie kvůli jeho anonymním telefonátům nechat zbytečně vyklidit a zkontrolovat čtyři mostecké obchody. Během krátké doby byl vypátrán a eskortován do vazební věznice. Následně mu soud nadělil za trestný čin šíření poplašné zprávy dva roky natvrdo. Z basy byl propuštěn, skončil na psychiatrii a hned po svém propuštění z léčení se vrátil do starých kolejí. Znovu zvedl sluchátko a oznámil uložení výbušniny. Už během telefonátu bylo jasné, že nejde o žádného teroristu, ale zoufalce. Představil se totiž svým pravým jménem, pak se sebral a šel se dobrovolně přiznat strážníkům.