Pod jejich šikovnýma ručičkama povolilo během několika měsíců šestadvacet zámků bytových komor, z nichž si nikým nespatřeni postupně odnesli věci za 250 tisíc korun. Na začátku tohoto týdne však jejich trestné výpravy skončily. Policistům se konečně zloděje podařilo zadržet. Pachateli, kvůli kterým měli kriminalisté v posledných týdnech v ulicích města ve dne v noci pohotovost, jsou dva třicetiletí bratři – dvojčata z Mostu. Oba již v minulosti trestaní. Jeden byl dokonce na svobodě pouhý měsíc.

Chytili ho na kradeném kole

Prvního z bratrů zlodějů chytili kriminalisté ve středu v České ulici. Všimli si podezřelého muže, který jel kolem nich na kole. „Zadrželi ho a předvedli k podání vysvětlení na služebnu. Záhy zjistili, že kolo je kradené a muž toho má na svědomí mnohem více,“ sdělila tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Od února do května stačil třicetiletý muž vykrást 17 bytových komor. Řádil hlavně na sídlištích Pod Šibeníkem a Výsluní. Krást chodil zásadně mezi pátou a sedmou hodinou ranní, kdy podle něj občané ještě spali nebo už odešli do práce.

„Z komor odnášel především jízdní kola, nářadí, sportovní vybavení, alkohol, oděvy a obuv. Nepohrdl však ani potravinami. Z jedné komory odcizil dokonce 110 slepičích vajec a deset litrů mléka. Poškozeným způsobil celkovou škodu ve výši 170 tisíc korun,“ uvedla dále Světláková.

Na bratra zavolala strážníky sousedka

Na krádeže věcí z komor se zaměřil i jeho bratr. Muži nezapřeli, že jsou dvojčata. Oba vstávali za úsvitu a páchali stejnou trestnou činnost. Krást však chodil každý z nich sólo. Druhého ze zlodějů chytila městská policie.

„Krátce po třetí hodinně ranní přijal operační dozorčí na linku 156 oznámení o páchání trestné činnosti. Obyvatelka domu ve Wolkerově ulici oznámila, že v šestém patře někdo vykrádá spíže před vchodovými dveřmi. Na místě strážníci zajistili muže s jízdním kolem. Pachatel se pokusil utéct, v čemž mu strážníci i s použitím donucovacích prostředků zabránili,“ informoval mluvčí mostecké městské policie Luboš Trojna.

Kriminalisté následně zjistili, že se od dubna do května vloupal do devíti komor. Zajímaly ho jízdní kola, sportovní věci, nářadí a domácí spotřebiče. Hodily se mu však i zavařeniny a konzervy. Krádežemi a poškozením dveří napáchal škody za více jak 75 tisíc korun.

Policejní komisař oba muže obvinil z trestného činu krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci. Ani z jednoho lupu policie nic nenašla, pachatelé vše prý prodali hned na ulici.