Policie výtečníky, které během krádeže nějaký šikula nafilmoval a záznam pak vyvěsil na internet, v těchto dnech obvinila z trestného činu krádeže a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Kvůli lapkům totiž nešla v obci 270 domácnostem čtyři dny televize. Firmě, které koaxiální kabel patřil, způsobili pachatelé škodu za 6 tisíc korun.

Celý případ se začal odvíjet v Bečově na začátku dubna, kdy si naštvaní obyvatelé stěžovali, že jim nejdou televizní programy. „Strážníci provedli vyšetřování v obci, podařilo se jim zjistit dva muže, kteří se posléze ke krádeži kabelu doznali,“ uvedl tehdy velitel bečovské obecní policie Pavel Šesták.

Strážníci se zprvu domnívali, že se jedné o běžnou menší krádež. Jaké však bylo jejich překvapení, když druhý den na internetu narazili na video, na kterém byla práce lapků do detailu zdokumentována. Dva chlapíci na něm, co jim síly stačili, zápasili s kabelem dlouhým několik desítek metrů. Další lidé krádeži přihlíželi a většina se zřejmě dobře bavila.

„Tohle je Pavel Cina a tohle Josef Kurečaj. A takhle se krade měď.“ Tento komentář se ozýval zpoza kamery, když se zloději snažili ukradený kabel mezi panelovými domy rozříznout na menší kousky.

Obecní policisty překvapila drzost pachatelů, kteří se absolutně neschovávali a kabel likvidovali v odpoledních hodinách přímo před zraky přihlížejících. „Také nás zarazila lidská lhostejnost, kdy měla vidět událost asi desítka obyvatel, ale nikdo jak obecní, tak republikovou policii nezavolal,“ postěžoval si Šesták.

Zloději skončili v rukou státní policie, která v těchto dnech ke kuriózní krádeži zveřejnila ještě další podrobnosti. Podle policejní mluvčí Ludmily Světlákové odcizili lapkové přesně 40 metrů televizního kabelu, který uřízli v suterénu obytného domu. „Poté ho společně nasekali na malé kusy. Ty pak v batozích odvezli na polní cestu za obec, kde je vypálili. Kov zpeněžili v jedné sběrně na Lounsku,“ vylíčila, jak pachatelé s lupem naložili, Světláková.

O tom, zda jim tato námaha a následná popularita na internetu stála zato, budou teď moci pobertové přemýšlet u soudu. V případě uznání viny jim totiž hrozí až tři roky vězení.