Třem hrozí tresty až do výše dvanácti let, jednomu z nich navíc i až pětiletý trest za nedovolené ozbrojování. Vyplývá to z textu obžaloby. Soud by mohl vynést rozsudek koncem týdne.

Podle obžaloby vyráběli obvinění drogy od léta 2009. Následně je prý prodávali po celém severozápadě Čech, za gram pervitinu si údajně účtovali zhruba tisícikorunu. Třem obviněným je okolo 35 let, starší je jen čtyřiačtyřicetiletý Slovák Peter Kováč. Toho viní státní zástupkyně i z nedovoleného ozbrojování, ve svém mosteckém bytě prý přechovával 275 gramů trinitrotoluenu a 102 nábojů čtyř různých pistolových ráží.

Jedna z včera vyslýchaných svědkyň chtěla ze strachu odepřít svoji výpověď, soudce ale neshledal její důvody jako dostatečné. "Mám doma malou dceru. Jsou určité věci, na které by člověk rád zapomněl," řekla před soudem žena z Bíliny. Sama prý v letech 2009 a 2010 od jednoho z obžalovaných dostala a kupovala pervitin. Muž se ale pokusil její výpověď znevěrohodnit, svědčila proti němu prý proto, že už se s ní jeho partnerka přestala přátelit.

Dva z obviněných přiznali, že s drogami měli co do činění, jeden z nich prodával pervitin, další pěstoval marihuanu. Údajně tím splácel dluh známému. Jeden z obžalovaných vypovídat odmítl.

V čtených předchozích výpovědích obžalování popřeli, že by se trestné činnosti dopouštěli organizovaně. Všichni čtyři obvinění již v minulosti před soudem stanuli, jen jeden z nich ale v souvislosti s drogami, za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ústecký krajský soud má pokračování soudního líčení naplánované až do konce tohoto týdne.