Nedobrovolné odchody
V loňském roce policisté v kraji vykázali z bytů 133 tyranů, což bylo nejvíce v celé České republice. Jedním z důvodů, proč sever Čech drží tento smutný primát, je zřejmě složení zdejšího obyvatelstva. V Ústeckém kraji se totiž nachází dvacet procent takzvaných vyloučených lokalit, tedy míst, kde se soustřeďují rodiny plně závislé na státní podpoře, s nízkými příjmy a nízkou úrovní vzdělanosti.
Tato skutečnost se odráží na situaci v jednotlivých městech. Nejvíce násilníků - 33 - muselo odevzdat klíče od bytu na Chomutovsku. Hned v závěsu je pak Teplicko, kde nedobrovolně opustilo byt 31 lidí. Smutnou třetí příčku v počtu vykázaných osob obsadilo Ústecko. Tady muselo z domu odejít 23 násilníků. Nejméně případů vykázání řešili policisté v takzvaných zemědělských regionech – na Lounsku a Litoměřicku – a to pouze deset.
Hádky a rány
Scénář domácího násilí je vždycky stejný. Rozepře mezi manželi či druhy začíná hádkou a končí nadávkami, výhrůžkami a bitím. V Chomutově musel na začátku loňského roku například 41letý muž opustit byt poté, co zbil svoji manželku před očima dětí. Nebohé matce přivolala pomoc sousedka, která slyšela hluk.
„Strážníkům otevřela byt vyděšená žena s dětmi, na podlaze byla krev,“ vylíčil tehdy situaci na místě Vladimír Valenta, mluvčí chomutovské policie. Podle všech indicií žena rány od svého tyranského manžela snášela roky.
Dokonce několik desítek let týral svoji manželku 67letý důchodce z Mostu. Senior ženu bil, urážel ji a vyhrožoval. Ničil jí věci a nadával peníze na živobytí. Žena byla nucena si hotovost půjčovat po známých. Intenzita útoků se rok od roku stupňovala. Loni musela konflikt v domácnosti uklidňovat policie, která seniora nakonec na 10 dnů z bytu vykázala.
Oběti domácího násilí začal zákon účinně chránit až od roku 2007. Tehdy poprvé policie dostala pravomoc vykazovat násilníky ze společné domácnosti.
Od začátku roku 2009 se legislativa ještě zlepšila. Domácí násilí se začalo řešit podle nového Zákona o policii, který zjednodušil především administrativní práci a více chrání oběti. Policie může například vykázat tyrana z bytu, i když se v daný okamžik v místě bydliště nezdržuje.
Oběť si může toto vykázání ověřit na policejní tísňové lince 158. Vykázaný člověk se nejenže nesmí deset dní vrátit domů, ale musí se po celou tuto dobu dokonce zdržet jakéhokoliv styku s ohroženou osobou.
Když děti týrají rodiče
Domácí násilí se nemusí odehrávat jen mezi manželi či životními druhy, ale bohužel třeba i mezi rodiči a dětmi. Policisté na Mostecku loni v září vyšetřovali hned dva případy, kdy děti napadly své rodiče. V prvním případě byla obětí 67letá žena, na kterou zaútočil její dospělý syn.
Při druhém incidentu vyhrožoval 26letý mladík oběma svým rodičům. Ti si na pomoc zavolali policisty, kteří zjistili, že vyhrocená situace není v rodině poprvé. Mladík měl dokonce již několikrát fyzicky zaútočit na otce. Rodiče svého agresivního syna doma už delší dobu nechtěli, ten však dům odmítal opustit. K odchodu mu tak „pomohli“ policisté.
Smutný případ letitého domácího násilí měl na stole v minulém roce i chomutovský soud. Sedmdesátiletou matku tady několik let krutě bil její 47letý syn, shodou okolností praktický lékař. Tento případ je důkazem toho, že domácí násilí se neodehrává jen v rodinách s nižšími příjmy a vzděláním, dochází k němu i v zajištěných a dobře situovaných rodinách.
Lékař se jako smyslů zbavený choval vždy, když se opil. Důchodkyně po jeho útocích měla po těle i na obličeji velké tmavé podlitiny, v jednom případě zlomená žebra. Tyran vyfasoval od soudu dvouroční podmínku.