Domácí násilí si podle výzkumů udržuje v Česku stabilní úroveň, a to 16 procent v populaci starší 15 let. Od ledna loňského roku ale dostala policie silný nástroj na pomoc obětem – institut vykázání násilníka z domu.

Například agresivní opilý manžel, který bije a ponižuje svou ženu, může být díky tomuto opatření vykázán na 10 dní z domácnosti. Pokud ohrožení trvá déle, může být násilník vykázán z domu opakovaně, a to až na dobu jednoho roku. O tom už ale musí rozhodnout soud.

K poslednímu případu, který policie zaznamenala, došlo koncem dubna a šetří ho litvínovská policie. V jednom bytě mělo dojít k vyhrožování, kdy žena ohrožovala svého partnera. Případ je šetřen pro podezření z trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. V letošním roce šetří mostecká policie 4 případy s projevy domácího násilí.

Loni policisté na Mostecku z bytů vykázali na dobu 10 dnů pět osob. V loňském roce mostecká policie šetřila celkem 16 případů se znaky domácího násilí. Tedy případy opakovaného, dlouhodobého a stupňujícího se násilí, kterého se většinou dopouštěli muži na svých partnerkách. Případy domácího násilí mají specifické znaky, kdy oběti velmi dobře znají pachatele a sdílejí s ním mnoho společného (děti, byt, majetek, účty, příbuzné) a zpravidla nejsou ochotny oznamovat trestný čin a následně s policií či soudy spolupracovat.

„Nejvíce se ve statistikách vyskytuje kategorie 30 až 40 let a z hlediska pohlaví je to jednoznačně žena a z hlediska vztahu je to stav manželský,“ říká Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí, jenž se zabývá pomocí obětem násilí. Kromě toho se množí například případy, kdy agresory jsou dospělé děti, jež útočí na své rodiče. „V některých případech to znamená, že jsou vykázáni třeba dva sourozenci, kteří žijí společně s rodiči a ubližují jim,“ upřesňuje Vitoušová.

Jen za uplynulý rok zakázala policie vstup násilníkům v 862 případech. V 58 případech přitom šlo o opakované vykázání ve stejných domácnostech.