Na začátku neuvěřitelného příběhu byla obyčejná krádež igelitové tašky jedenáctiletou zlodějkou v hypermarketu Tesco. Dívka o tašku obrala staršího hůře chodícího muže. Ten si sice krádeže všiml, ale dívka stačila utéct. Zadržel ji až člen ochranky Tesca, který dítě odvedl do kanceláře a zavolal policisty.

Zlodějské krytí

Netrvalo dlouho a do kanceláře za dívkou přišly dvě cikánské „tety“. Hned bylo o rozruch postaráno.

Zmatek byl účelový, aby pobíhající a halekající ženy odpoutaly pozornost a jedenáctiletá uslzená chmatačka jim mohla dát peníze, které ukradla z igelitové tašky, než byla chycena ochrankou.

Když přijela policistka, která měla u žen provést osobní prohlídku, tak najednou osmnáctiletá těhotná žena potřebovala na záchod. Pro policisty to byl signál, že gang za sebou začíná zametat stopy.

Záhy se ukázalo, že jedenáctiletá dívenka u sebe žádné peníze už samozřejmě nemá. „Přemístily se“ k těhotné, která je schovala do intimních míst v rozkroku. Nejstarší žena naopak hřála část kradených peněz pod prsy v podprsence.

Dvacet lidí v akci

„Ženy i dítě byly převezeny na služebnu. Ženy jsme zadrželi na 48 hodin a zahájili jsme zkrácené trestní řízení. Jedenáctiletou dívku jsme předali odboru péče o dítě magistrátu a následně převezli do pražského výchovného ústavu. Dopouštěla se totiž trestné činnosti v cizí zemi a navíc byla bez rodičů,“ uvedl ústecký policista Josef Zítko.

Na policii hovořila jenom nejstarší zlodějka. Její mladší kolegyně mlčely. Když promluvily, jenom mezi sebou cikánsky. Úřední řízení bylo ztíženo tím, že neuměly číst ani psát. Jen nejstarší zlodějka byla alespoň trochu gramotná.

„Podezřelé ženy zaměstnaly na dvacet osob. Patnáct policistů, obhájce, nemocniční personál a státního zástupce. Těhotná žena totiž odváděla pozornost předstíráním nevolnosti až kolapsu. Skončila třikrát v nemocnici a nakonec si ji pro jistotu nechali v Masarykově nemocnici na pozorování,“ sdělila k případu policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Podobně skončila v péči lékařů s náhlou slabostí i nejstarší zlodějka.

Jen přestupek

Na otázku, co ženám hrozí, Hyšplerová uvedla, že jsou podezřelé z podílnictví. Protože ale došlo ke krádeži jen 1600 korun, a několika drobných věcí, je pravděpodobné, že okresní státní zastupitelství zhodnotí případ jako přestupek, který bude řešit magistrát.

Znamená to, že gang zabodoval. Ženy jsou na svobodě a dnes již kradou někde jinde. „V případu jedenáctileté dívky byly zahájeny kroky k jejímu ponechání v ústavní péči. Rodiče se totiž o dítě nestarají a využívají dívku podle poznatků slovenských kolegů k trestné činnosti i na Slovensku,“ uzavřela Hyšplerová.