„Útoky, které byly jak verbální, tak i fyzické, směřovaly proti ženě a společnému dítěti. Poškozená obdobné jednání muže na policii oznamovala v minulosti už několikrát. Policie je řešila jako přestupky,“ sdělila k případu tisková mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.


Musel odevzdat i klíče od bytu


Tentokrát však policisté přistoupili už k razantnějšímu opatření, které jim umožňuje zákon. Násilníka z bytu na deset dnů vykázali.
„Policisté na místě situaci vyhodnotili a s ohledem na pravděpodobnost opakovaného jednání, zakázali muži vstup do bytu a přilehlého okolí. Agresor musel policistům odevzdat i klíče od bytu.“ uvedla dále Světláková.


Policisté z obvodního oddělení pak dvakrát do místa bydliště týrané ženy zajeli, aby se přesvědčili, jestli se muž nevrátil domů. Zjistili, že se agresor skutečně pokusil do bytu ještě před vypršením desetidenní lhůty dostat. „Policisté ho proto obvinili z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ doplnila Světláková.


Byt museli opustit už čtyři agresoři


V letošním roce mostecká policie vyjížděla už k devíti případům domácího násilí. Čtyři násilníky z bytu vykázala. Za celý loňský rok mostečtí policisté řešili šestnáct případů se znaky domácího násilí. Byt muselo na deset dnů opustit pět agresorů.


Oběti násilí mají strach


Případy domácího násilí mají specifické znaky, kdy oběti velmi dobře znají pachatele, sdílejí s ním mnoho společného a zpravidla nejsou ochotny oznamovat trestný čin a následně s policií spolupracovat. Oběť má též takzvané dispoziční právo, které se vztahuje na zahájení trestního stíhání. Nedá- li k němu souhlas nebo vezme-li zpět svůj předchozí souhlas s trestním stíháním, nelze další trestní stíhání konat. Souhlas poškozené osoby policie nevyžaduje pouze u trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě.