Lékař Sáša Štembera porazil svou žalobou společnost Krajská zdravotní, u které pracoval jako primář chirurgie v mostecké nemocnici. Loni v únoru dostal výpověď za hrubé porušení pracovní kázně. Nemělo to nic společného s péčí o pacienty, protože Štembera byl respektovaný a bezúhonný odborník, jehož práci nadřízení oceňovali. Výpověď dostal za to, že jako zaměstnanec poskytl rozhovor novináři, což zakazuje podniková směrnice.

Redaktor MF Dnes se jako pacient ptal na situaci v nemocnici v době celostátních protestů zdravotníků a hromadných výpovědí lékařů. Primář mu stručně popsal realitu v českém zdravotnictví a krizový scénář, že se chirurgie zavře, pokud odejde 9 z 15 lékařů.

Okresní soud v Mostě se včera primáře zastal a označil výpověď za neplatnou. Podle soudce Jiřího Zelenky směrnice nemůže omezit právo jedince na poskytnutí informace, což je součástí základních lidských práv a ústavního pořádku v ČR.

„Není útočeno na Krajskou zdravotní. Je to obecné hodnocení situace ve zdravotnictví,“ komentoval otištěný rozhovor soudce.

Podle Zelenky Štembera nehovořil za Krajskou zdravotní, ale za sebe a firmu významně nepoškodil, jak tvrdila protistrana. Soudce ale zároveň připustil, že nepovažuje některá Štemberova zveřejněná tvrzení za šťastná a korektní, protože část z nich se ukázala později nepravdivá: mostecká chirurgie se nezavřela. Přesto soudce považuje potrestání primáře výpovědí za nepřiměřenou reakci zaměstnavatele. To od samého počátku tvrdil i Štembera.

„Ta příšerná komedie nemohla dopadnout jinak,“ řekl včera chirurg na adresu manažerů. Kvůli výpovědi ztratil rok profesního života a neměl ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Teď pracuje v malé bílinské nemocnici, ale chce se vrátit do mostecké. „Cítím se být dál jejím zaměstnancem. Vždyť jsem v ní pracoval čtyřicet let,“ uvedl. Může žádat o náhradu ušlé mzdy. Nyní čeká, zda se firma, která má zaplatit i soudní výlohy, proti rozsudku odvolá.

Krajská zdravotní nesouhlasí s verdiktem soudu. „V kompetenci pana Štembery nebylo informovat veřejnost o tehdejší situaci v zajištění zdravotní péče, navíc způsobem, který by se dal prezentovat jako šíření poplašné zprávy,“ tlumočil stanovisko vedení společnosti její mluvčí Jiří Vondra.

Firma trvá na výpovědi. „Krajská zdravotní verdikt soudu zatím neobdržela, jakmile se tak stane, po seznámení se s rozsudkem se proti verdiktu okresního soudu odvolá,“ uvedl mluvčí.

Štembera podle vedení firmy neměl právo seznamovat veřejnost se zajištěním zdravotní péče v době vrcholící akce „Děkujeme, odcházíme“, kdy vše koordinoval krizový tým Krajské zdravotní sestavený ze zástupců společnosti, nemocnic, Ústeckého kraje, Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje a Všeobecné zdravotní pojišťovny. Krajská zdravotní tvrdí, že Štembera jednal i neeticky, když novinám řekl, že „zdravotnictví se zhroutí a lidé budou umírat…“.

Štembera namítá, že chmurná vize vycházela z reality a pokynů z vedení firmy, které se chystalo i na útlum chirurgie a operací. Za výpovědí vidí trest za to, že měl odvahu vypovídat na policii v kauze zpochybňovaného nákupu zdravotnických přístrojů. I v této kauze firma zdůrazňuje, že je vše v pořádku a že nepochybila.