Ve středu 25. října kvůli tomu stanul před ústeckým krajským soudem. Za pokus o vraždu mu hrozí minimálně 10 let vězení.

Do soudní síně ho z vazby přivedla eskorta. Státní zástupce František Stibor při čtení obžaloby uvedl, že muž svoji bývalou přítelkyni 18krát bodl zezadu do horní části těla. 22letá žena útok přežila.

K incidentu došlo 17. prosince 2016 večer po 19. hodině v Litvínově. „Se svou bývalou přítelkyní se setkal v autobusu, pohádali se, údajně ho měla udeřit, on vytáhl nůž, který měl u sebe a použil ho. Jelikož byl v šoku, když s útokem skončil, odešel, vzal si taxi a odjel zpět do Chemnitz,“ popsal Stibor.

Muž pak doma v Sasku kontaktoval svého bratra, který mu doporučil, aby se přihlásil na policii.

Osudová známost

Oběť útoku se s útočníkem setkala v Německu v baru. Potom se s ním začala scházet a stala se jeho přítelkyní. Později otěhotněla, ale prý ne s ním, řekla vyšetřovatelům. Nebyl otcem jejího dítěte, ale on to podle ní nechtěl pochopit. Rozešla se s ním, on však za ní jezdil a přemlouval ji.

Obžalovaný naopak před soudem tvrdil, že dokud ženu a její rodinu finančně podporoval, říkala mu, že syn je jeho. Až když se rozešli a přestal jí dávat peníze, začala mu tvrdit, že není otcem. Na testy DNA ale odmítla jít.

Tesoura Nils Antonio Matias před krajským soudem v Ústí nad Labem.

Tesoura Nils Antonio Matias před krajským soudem v Ústí nad Labem.

Den před útokem přijel do Litvínova a chtěl se s ní setkat. Bránila se. V osudný den ji sledoval a nastoupil za ní do autobusu. Jela se synovcem do Litvínova. Během jízdy se žena s kamarádem kvůli obavám o svou bezpečnost domluvila, že pro ni přijede. Vystoupila proto dvě zastávky za nádražím.

„Když podle výpovědi oběti dojeli na zastávku, oba vystoupili. Ona mu nevěnovala pozornost, byla k němu otočená zády. Náhle ucítila na pravé straně krku štípnutí. Potom už jen věděla, že leží na silnici,“ uvedl Stibor.

Obžalovaný ovšem prohlásil, že ho žena napadla. Prý se bránil. Žena měla štěstí, že jí 28 cm dlouhý nůž nezpůsobil žádnou osudovou ránu. Díky tomu, že bývalá přítelkyně útok přežila, je muž souzený „jen“ za pokus o vraždu. Jeho trest bude nižší. Líčení soud odročil na 15. listopadu.