„Krade se vše, co pachatelům přijde pod ruku. Hlavně elektronika, zlato, šperky a hotovost. Tedy vše, co se snadno a rychle dá odnést,“ řekl mostecký kriminalista Radek Pochobradský. Zloději ale nepohrdnou ani oblečením, sportovním vybavením nebo dokonce kuchyňskou linkou.
„V jednom bytě zloději rozebrali linku na tři díly a do bytu se opakovaně vraceli, než kusy nábytku odvezli,“ vzpomněl na jeden z kuriózních případů kriminalista Karel Babor.

Zamykat, ne zabouchnout

Pozadu nezůstávají ale ani zloději zaměřující se na vykrádání bytů v panelových domech. „Nahrává jim sídlištní anonymita. Pořádně se mezi sebou totiž neznají ani lidé, kteří spolu žijí v jednom vchodě. To je pak živná půda pro zloděje. Navíc lidé by se měli naučit zamykat. Pokud se domnívají, že stačí například vchodové dveře do domu zabouchnout a koule místo kliky je od pachatelů uchrání, jsou na velkém omylu. Neuzamčené dveře totiž zloději dokáží otevřít během chvilky. Na Mostecku dokonce před časem řádila žena, která se do bytů dostávala zednickou špachtlí,“ popsal způsob vnikání do bytů další kriminalista Tomáš Pavlata.

Zamykat by se lidé měli ve svých bytech i večer a přes noc, když jsou doma. Drzost některých zlodějů totiž nezná mezí. Vloupají se do bytů, i když uvnitř spokojeně spí celá rodina. Neodradí je plačící mimino v postýlce ani štěkající pes.

„Pamatuji na případ, kdy zloděj dokonce spokojeně kradl v době, kdy se manželský pár díval na televizi. Pachatel se dokonce několik minut díval za jejich zády s nimi na film, pak nerušeně i s lupem odešel,“ zavzpomínal na další neobvyklý případ kriminalista Karel Tokar.

Zloději akrobati

Na Mostecku řádili i zloději akrobati, kteří se do bytů dostávali po hromosvodu nebo po lešení. Kuriozitou bylo vloupání do bytu v jedenáctém patře, kdy zloděj vnikl do bytu pootevřenou větračkou. Stejným způsobem z bytu zase odešel, tedy přes okno s batohem na zádech a s lupem. Kuriózní nebyl jen jeho vstup do bytu, ale i lup, který odnesl – sebral totiž z lednice maso. Jindy zase ukradl mikrovlnou troubu.

Byty vykrádal loni v létě i „gang“ čtyř dětí. Nejmladšímu bylo 11 let, nejstaršímu 15 roků. Společně chlapci vybrali jeden rodinný dům a dvanáct bytů.
Vloupačky do bytů a domů jsou na Mostecku v drtivé většině v režii jednotlivců. Podle kriminalistů v regionu žádný velký gang, který by se na tuto trestnou činnost specializoval, neexistuje. Pachateli jsou většinou jednotlivci, kteří lup obratem prodávají za pár korun.

Tahle to vypadalo loni

V loňském roce se na Mostecku zloději vloupali do 103 bytů. Policii se podařilo objasnit 44 procent případů a u 49 vloupání do rodinných domů byla objasněnost 20 procent. Zloději napáchali škodu přesahující 6,5 milionů korun. Kriminalisté za vloupačky stíhali celkem 43 pachatelů. Mezi odhalenými zloději bylo 22 recidivistů, čtyři děti do 15 let a šest mladých lidí do 18 let.