Ve čtvrtek o tom rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Rozsudek dosud není pravomocný, advokát obžalovaného si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Dvoumetrový obr Peter řádil v Mostě od dubna do června loňského roku. Za své oběti si vybíral drobné blondýnky. Jeho agresivita se s počtem spáchaných činů zvyšovala. První svoji oběť „jen“ obral o peníze, další už zbil, třetí mladou dívku 4 hodiny znásilňoval ve výtahu a čtvrtou málem uškrtil. Za první tři činy byl již před měsícem odsouzen Okresním soudem v Mostě na 12 let za mříže. Krajský soud v Ústí, který se zabýval nejbrutálnějším činem a posuzoval ho jako pokus o vraždu, Peterovi ještě tři roky přidal.


Obžalovanému byla mimo trestu nařízena i sexuologická a psychiatrická léčba. Jeden ze znalců u soudu řekl, že Peter trpí poruchou osobnosti dříve nazývanou jako psychopatie.

Ženy, které Peter přepadl, na prožité útrapy do smrti nezapomenou. Nejhůře dopadla 28letá žena, která rukou násilníka přišla v mosteckém parku téměř o život. Když o prožitých útrapách mluvila u krajského soudu, šel z toho mráz po zádech.

„Zprvu jsem si myslela, že ten muž běží – sportuje. Nevšímala jsem si ho. Předběhl mě a sedl si na lavičku. Obešla jsem ho a chtěla jít dál. On se však proti mně postavil. Měl v ruce nějaký bodák,“ vypověděla žena.

Chtěla utéct, ale to už nestačila. „Táhl mě do křoví, já jsem se bránila a křičela. Měla jsem pejska na šňůrce, slyšela jsem, jak štěká. Potom mě hodil na zem a bušil do mě strašnými údery pěstí. Je to taková bolest, že ji až přestáváte cítit. Pak mě začal škrtit. Myslela jsem si, že už je konec, že to nepřežiji,“ pokračovala v líčení nekonečných chvil plných utrpení svědkyně.

Život jí zachránil křik, který uslyšeli náhodní kolemjdoucí. Obžalovaný se zalekl a utekl.

Po útoku byla zmlácená žena převezena s vážnými zraněními do nemocnice. Měla zadrátovanou čelist, oteklou hlavu, mohla potravu přijímat jen brčkem, měla proražený bubínek a modřiny po celém těle, tržnou ránu na hlavě. Léčila se měsíce.

Obžalovaný se ke třem činů částečně přiznal. V podstatě uvedl, že se s ženami potkal, ale tvrdil, že žádné z nich výrazně neubližoval. První přepadená žena v parku Šibeník mu prý dala peníze dobrovolně. S mladou ženou, kterou znásilnil ve výtahu – měl s ní orální sex, k souloži nedošlo, protože se mu neztopořil úd - podle něj chtěla sex sama. Žena, kterou málem zabil, ho prý provokovala – nadávala mu údajně do cikánů a feťáků, protože si na lavičce píchal pervitin. To ho prý rozčílilo tak, že jí dal pár facek hřbetem ruky. Jinak ji prý nenapadl.

Rozsudek si Peter ve čtvrtek u krajského soudu nevyslechl, protože ho sedět v soudní síni nebavilo. Byl přítomen jenom na začátku procesu, potom požádal, aby soud probíhal v jeho nepřítomnosti. Proto si jeho obhájce po vynesení verdiktu ponechal lhůtu pro případné podání odvolání, musí se totiž s klientem domluvit.

Monika Procházková, František Roček