Svérázný konflikt řeší soud v Mostě. Má rozhodnout, jestli dva mladíci z diskotéky rozmlátili pojízdný stánek ruskému prodejci párků a vyhrožovali mu zabitím.

Obchodník je velmi kuriózní postavičkou Mostu. Zhruba už dva roky tlačí ve dne v noci po ulicích města svůj vozík a nabízí kolemjdoucím za pár kaček teplé párky v rohlíku.

Cizinec se nejprve se svým pojízdným prodejním pultem pohyboval v centru Mostu, následně rozšířil svůj okruh zákazníků a přesunul se v noci před mostecké diskotéky. Právě u dvou z nich – Neprakta klubu a Manhattan baru – se měl loni v květnu incident odehrát.

Nejdřív slzák, pak pistole

Ruský párkař tvrdí, že ho dva mladíci napadli a vozík mu rozbili. Házeli po něm prý kameny a vyhrožovali mu uříznutím hlavy a umlácením dlažebními kostkami. Obžalovaní naopak uvádějí, že agresivní byl párkař, který jim nejprve nastříkal do očí „slzák“ a pak po nich dokonce střílel plynovou pistolí.
„Já jsem stál před Neprakta klubem a volal na kamaráda. Ten prodejce na mě najednou začal křičet: „Co řveš, chceš se prát, a do obličeje mi stříkl slzný plyn. Následně udělal to samé mému druhému kamarádovi, který zrovna vyšel ven z diskotéky,“ tvrdil u soudu jeden z obžalovaných mladíků.
Oba mladé muže pak měli strážníci městské policie odvézt do nemocnice na ošetření, po kterém se mladíci vydali ještě do baru Manhattan na druhém konci města. Tady se nad ránem před barem opět střetli s ruským prodavačem. „Já tomu párkaři říkal, že je magor, že nám zkazil celý večer, a on po nás několikrát plynovkou vystřelil. Kamarádovi propálil dokonce tričko,“ líčil pokračování konfliktu před soudem obžalovaný.

Tentokrát prý byli incidentu přítomni i policisté, kteří měli údajně mladíkům radit, ať jdou případ nahlásit na policii, což také udělali.
„Já jsem na toho prodavače podal trestní oznámení. Byl jsem pak hrozně překvapenej, když jsem zjistil, že nakonec máme být ti obvinění my dva s kamarádem,“ kroutil hlavou u soudu obžalovaný mladík.

Dodal, že od policistů náhodou ví, že on a jeho kamarád neměli být jedinými, které ruský párkař napadl. „Ten prodejce měl použít slzný plyn před Neprakta klubem ještě v jiné dny proti dalším šesti lidem,“ řekl.

Rozsudek v březnu

Soud verdikt v tomto kuriózním případu zatím nevynesl a hlavní líčení odročil na 31. března. Chce vyslechnout strážníka, který měl být incidentu přítomný, a přehrát záznam z kamery městské policie, na kterém by mělo být zachyceno, co se tehdy vlastně před diskotékami v osudnou noc dělo.
Deník se pokoušel na policii zjistit, zda ruského prodejce párků policisté kvůli nějakým trestným činům vyšetřují (jak uváděl obžalovaný mladík u soudu). Žádné informace se ale od kriminalistů získat nepodařilo. „Policie nemůže sdělovat informace ke konkrétní osobě,“ řekla pouze mluvčí mostecké policie Alena Bartošová.