I vlivní komunální politici si musejí dát větší pozor na to, co říkají, přestože si myslí, že mají pravdu. Takové ponaučení plyne z pátečního verdiktu Okresního soudu v Mostě. Ten uznal vinným bývalého radního a vítěze mosteckých voleb Jiřího Zelenku (Severočeši Most) z přečinu pomluvy zastupitelky a náměstkyně ministra Bereniky Peštové (ANO). Soud Zelenku potrestal peněžitým trestem 300 tisíc korun. Pokud je neuhradí, půjde na čtyři měsíce do vězení. Zelenka také musí Peštové zaplatit 50 tisíc korun jako náhradu újmy. 

„Jsem spokojena, moje jméno je očištěno,“ řekla Peštová po verdiktu. 

Zelenka na podzim 2015, kdy se rozpadla městská koalice, do médií řekl, že Peštová uplácí zastupitele při novém koaličním vyjednávání. Obhajoba se snažila autenticitu celostátně publikovaného tvrzení u soudu rozporovat. Zároveň chtěla prokázat velký vliv Peštové na politické dění, který mohla v zákulisí využít při získávání přeběhlíků. V důkazní nahrávce, kde zástupci tří stran jednomu zastupiteli nabízejí byt, funkce a další výhody, ale Peštová nefiguruje. Soudkyně Jitka Neterdová se ztotožnila s obžalobou, že Zelenka opakovaně a úmyslně šířil o Peštové lži a pomluvou ji chtěl veřejně zdiskreditovat v komunální politice i ve funkci vysoce postavené státní úřednice. 

„Obžalovaný byl v té době veřejně činný a nepochybuji, že i nyní má jeho slovo pro spoustu lidí velkou váhu, a pokud něco vypustí do éteru, musí si být vědom toho, že to bude bráno velmi vážně,“ řekla soudkyně. Podle ní Zelenka zkomplikoval pomluvou Peštové život, protože stín pochybnosti může mezi obyčejnými lidmi zůstat podle rčení „není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“.

Zelenka si rozsudek v soudní síni nevyslechl. Během přestávky odešel z budovy ze zdravotních důvodů. „Nikoho jsem nechtěl poškodit. Cítím se zcela nevinen,“ řekl v závěrečné řeči, ve které zopakoval své přesvědčení, že se uplácelo, že Peštová nezakročila a že to chtěl ve veřejném zájmu zastavit. Podle soudkyně mu ale nešlo o veřejný zájem ani o veřejné blaho. 

„Přestože má kauza politický kontext, nejedná se v žádném případě o kauzu politickou, ale o zásah do osobnostních práv, které jsou předmětem ochrany trestního práva,“ uvedl státní zástupce Michal Babčaník, který žádal peněžitý trest 365 tisíc korun a náhradní půlroční vězení.   

Soudkyně zvolila stejnou sankci, jakou obsahoval trestní příkaz z loňského roku, který umožňoval Zelenku odsoudit v rychlém řízení bez hlavního líčení. Zelenka ale tehdy podal proti příkazu odpor kvůli údajným chybám ve spise, čím si zajistil běžný soudní proces. Ten začal v prosinci 2017 a během něj se u soudu vystřídala řada svědků, hlavně politiků. Ve čtvrtek 7. června vypovídal i vicepremiér Richard Brabec (ANO), který se Peštové zastal. Obhajoba chtěla předvolat primátora, jeho náměstka a další zastupitele, aby podpořili Zelenku, ale neuspěla. 

Rozsudek ještě není pravomocný. Oběma stranám běží lhůta na odvolání.