Vinaři nevěřili vlastním očím. Když přišli na čepirožskou vinici, chtělo se jim brečet a zároveň křičet vzteky. Víc než půlka vinice byla poškozena. Areál napadli zloději kovů. Ukradli kovové tyče, které jsou opěrou vinné révy. A sebrali i napnuté dráty, které drží vinici pohromadě.

Podle vinařů to musela být organizovaná banda, protože na vinici bylo plno stop od lidí a vozidel. Rodinná firma České vinařství Chrámce, která na pozemku hospodaří, odhaduje škodu na 300 tisíc korun. Další statisíce bude stát náprava zkázy.

„Je to vrchol vandalství, jako když někdo ulomí hlavu vzácné soše v Egyptě,“ řekl Deníku vinař Ivan Váňa. Podle něj se banda zachovala podobně jako Talibanci, když v roce 2001 zničili sochy Buddhů vytesané do skály v bamjánském údolí v Afghánistánu.

Vinařství podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Vinice v Čepirozích je na bývalé důlní výsypce, což je ve světě zvláštností. Réva roste na ploše deseti hektarů. Podle Váni je zničeno přes šest hektarů.

Deník nedávno varoval, že sběračů kovů na Mostecku bude zřejmě přibývat. Sociální dávky poklesly a cena železa a mědi stoupla. Například za kilo mědi výkupny nabízejí kolem 132 korun. Cena vzrostla až o 200 procent.