Kvůli nahlášení bombě museli v pátek ráno policisté z obvodního oddělení, z hlídkové služby, dopravní policie a psovodi prozkoumat Finanční úřad v Mostě a zajistit jeho okolí. Zastavena byla i doprava na parkoviště. Policisté nic nenašli. „Prohlédli jsme celý objekt. Po hodině jsme opatření ukončili. Žádný nástražný ani výbušný systém nebyl nalezen, případ jsme kvalifikovali jako podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy,“ sdělila Deníku mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. „Po pachateli se pátrá,“ dodala Světláková.

Co policie ví? Na úřad v 8.45 ohlásila bombu žena. Té tak mohou hrozit až tři roky odnětí svobody. Pokud již tuto trestnou činnost páchala v minulosti, tak může jít za mříže až na pět let.

„Tím že akce trvala pětačtyřicet minut, tak chod úřadu závažně neomezila. Není úřední den, tak se to vůbec nedotklo poplatníků. Přemýšleli jsme i o mstě, ale tu jsme nakonec vyloučili,“ sdělila Miloslava Pálová, vedoucí vyměřovacího oddělení. Zda by ohlášení bomby mohlo souviset s odkladem daňové povinnosti, Miloslava Pálová vyloučila.

Jen za letošní rok se na Mostecku jedná již o devátý případ. Tři hlášení stihla policie objasnit. Policistům se podařilo najít anonyma, který v květnu zavolal na mostecký magistrát, že je v budově uložena bomba. Kriminalisté zjistili, že výhrůžný telefonát má na svědomí 30letá žena z Mostu. Jelikož byl tehdy úřední den, muselo být kvůli anonymu z magistrátu evakuováno přes 400 osob. Ve vylidněné budově policisté výbušninu nenašli.

V červenci pak policisté zadrželi 29letého muže z Mostu, který vyhrožoval bombami v supermarketech. Během tří dnů musela policie kvůli jeho anonymním telefonátům nechat zbytečně vyklidit a zkontrolovat čtyři mostecké obchody. Při posledním falešném poplachu došla kriminalistům trpělivost a navrhli, aby byla na muže uvalena vazba. Policie na základě oznámení totiž musela uzavřít nákupní centrum v době, kdy uvnitř bylo kolem 150 lidí.

Anonym o bombě vyhnal i děti z lavic. Chraplavý hlas neznámého muže v březnu zavolal na linku tísňového volání Policie ČR a oznámil, že na 8. základní škole je bomba. Policisté následně museli evakuovat žáky i zaměstnance ško­ly.

Anonymní telefonát také letos vyklidil mosteckou pobočku České spořitelny. Podle hlasu volala mladá dívka. K mostecké spořitelně se sjelo okamžitě několik hlídek.

Ti, kteří volají, by si měli uvědomit, že je to protiprávní jednání, které může skončit až vězením. "Jejich „žertem“ musí dojít k nasazení až několika desítek policistů, kteří by se mohli věnovat jiné činnosti,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. „Ze zavolaných anonymů si nevzpomínám, že by kdy policisté výbušninu našli,“ dodala Světláková.