Chomutovskému deníku to potvrdil předseda chomutovského soudu Petr Šustr a později také soudce, který o propuštění rozhodl - Ivan Novák (jde o shodu jmen - pozn.red.) Ten stanovil pro někdejšího vlivného politika zkušební dobu na čtyři roky. Rozhodla především přímluva mosteckého sdružení Gryphons. To ve své žádosti o podmíněné propuštění slíbilo, že se zaručí za "dovršení nápravy odsouzeného".

Gryphons je motorkářské sdružení z Mostu, které pořádá různé společenské akce. Novák jim prý v minulosti pomáhal, zařídil například auto- a motoveterány pro výstavu. Exsenátor je totiž také fanda do automobilů a motorek a vášnivý motorkář. Zástupci sdružení neskrývali po konci soudního líčení radost, s novináři se ale bavit nechtěli. "Nebudeme říkat nic, všechno se dozvíte od soudu," reagovali bezprostředně po jednání.

Předchozí žádost o podmíněné propuštění, kterou na začátku letošního roku podával sám Alexandr Novák, přitom chomutovský a poté i krajský soud zamítl. Tehdy soudy argumentovaly tím, že se Novák na začátku trestu nechoval ve vězení zcela vzorně. A také tím, že k výkonu trestu nenastoupil dobrovolně. Více čtěte ZDE

Předsedu chomutovského soudu Petra Šustra rozdílnost soudních výroků udivila. „Očekával bych kontinuitu názorů, ale jde o rozhodnutí nezávislého soudu a neznám k němu podrobnosti. Veřejnost to ale bude asi vnímat kriticky," připustil. V únoru líčení vedla jiná soudkyně - Lenka Chalupová.

Podmíněné propuštění ovšem navrhl při čtvrtečním líčení sám státní zástupce. Proto také po rozhodnutí soudu nepodal stížnost. "Od února se věci změnily," poukazuje soudce Ivan Novák. "Odsouzený získal další dvě kázeňské odměny a především tu byla záruka občanského sdružení, že dohlédne na nápravu odsouzeného, že s nimi bude nadále spolupracovat. Tuto záruku soud přijal, čímž byla naplněna další zákonná podmínka pro podmíněné propuštění." 

Jak taková záruka vypadá? A jaké podmínky má zkušební doba pro Alexandra Nováka? Může vycestovat do zahraničí? Čtěte rozhovor se soudcem Ivanem Novákem v sobotním vydání Chomutovského deníku.

Soud proběhl ve čtvrtek ráno ve všehrdské věznici, Nováka měli pustit po druhé hodině odpolední. Redaktor Chomutovského deníku byl dopoledne v době jednání soudu na místě. Reportáž si můžete také přečíst v sobotním vydání Chomutovského deníku.

Novák si odpykával čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. Ve vězení byl od dubna 2013. Nejprve byl ve věznicích v Teplicích a Litoměřicích, následně ho přemístili do mírnější věznice ve Všehrdech. O propuštění usiloval od loňského léta. Iniciativa občanského sdružení mu hodně pomohla, sám by totiž další žádost o podmíněné propuštění mohl podat až na podzim.