Ledové drinky, bez kterých se v létě neobejdeme, jsou v zimě zapomenuty. Pokud zrovna nepijeme vodu nebo minerálku o pokojové teplotě, vaříme si v chladných dnech čaje a jiné teplé nápoje.

„Pokud vypijeme nápoj, který je teplý nebo horký, rozšíří se nám cévy, to navodí pocitové uvolnění a celkové zahřátí těla. Rozproudí se krev organismu se všemi důsledky – například se tím zrelaxuje svalstvo, sníží se bolest, efektivněji jsou rozváděny látky po těle,“ vypočítává RNDr. Michaela Bebová, biochemička, odbornice na metabolismus a chemické procesy v těle a spolupracovnice AquaLife Institutu.

Jakmile promrznou nohy, sníží se prokrvení celého organismu. Proto se musíte rychle zahřát celí. Pomohou teplé ponožky, deka a horký nápoj
Nohy pěkně v teple. Lidový recept proti virózám skvěle funguje

Teplá či horká voda pro nás může být méně atraktivní, a v konečném důsledku tak můžeme vypít méně tekutin než v případě vody studené nebo o pokojové teplotě. Jako ideální teplota vody pro správný pitný režim se podle vědců jeví teplota zhruba 16 °C.

Pití teplých či horkých nápojů má v zimě nesporná pozitiva. Kromě celkového prohřátí těla může podporovat také pocení, třeba při nachlazení nebo v sauně, což je jeden z procesů přirozené detoxikace organismu.

Horký nápoj uvolňuje nos i psychiku

Na podzim a v zimě, období častých nachlazení a virových onemocnění dýchací soustavy, je pití horké vody prospěšné pro uvolnění nosu a dutin. Teplo, které přináší do těla teplý či horký nápoj, může způsobit celkové uvolnění nahromaděného napětí, uvolnění svalových křečí nebo navození relaxace.

Zdroj: Youtube

„Pití teplé či horké vody je také často příjemnější a vhodnější pro trávení v oblasti žaludku. Jestliže se totiž napijeme studené vody, vnitřní chlad zapříčiní smrštění žaludku, který pak hůře a obtížněji tráví, zatímco teplá voda trávení napomáhá – stejně jako když chceme něco rozpustit, tak to jde lépe v teplé vodě než ve studené,“ říká doktorka Bebová.

Ohřejte si minerálku

Mezi nejběžnější teplé nápoje patří čaje, někdo pak pije i převařenou obyčejnou vodu z kohoutku. Podle odbornice se ale nemusíme bát ohřát ani oblíbenou minerálku, protože vyšší teploty ji nijak neznehodnotí ani nezmění chuť. Když ohřejeme přírodní minerální vodu, maximálně přijdeme o bublinky, protože se ztratí CO2, ale užitečné minerální látky nezmizí.

Určité druhy koření nám mohou pomoci posílit imunitu.
Třetí svetr na zahřátí? Zkuste nachlazení předejít zahřívacím kořením

Všechny benefity minerálek zůstávají, zejména obsah zdraví prospěšných minerálních látek a původní přírodní složení prakticky v biokvalitě. Ohřátím minerálky tedy získáme kombinaci výhod teplého či horkého nápoje a zdroje důležitých minerálních látek.

Po alkoholu hrozí prochladnutí

V zimě často saháme i po horkých nápojích s alkoholem, jako je grog, horký punč nebo svařené víno, které zahřejí nejen svou teplotou. Ale pozor – po jejich konzumaci sice cítíme v těle teplo díky rozšiřování cév, to se však velice rychle vytrácí a lidé mají mylné pocity tepla, které vedou ke snadnějšímu prochladnutí. K tomu přispívají i méně bystré smysly, které jsou otupené alkoholem.

Jaké jsou jednotlivé teploty nápojů?
- mezi nejchladnější tekutiny, které obvykle pijeme, patří voda, nápoj s ledem nebo minerálka z lednice. Takové nápoje mají teplotu okolo 4 až 6 °C
- pokud si natočíme studenou, trochu odtočenou vodu z kohoutku, bude mít 12 až 16 °C
- nápoj pokojové teploty bude mít mezi 19 a 23 °C v závislosti na tom, jakou teplotu doma udržujeme
- teplý nápoj bude mít okolo 45 °C a horká voda či obecně horký nápoj okolo 55 až 60 °C, což je teplota, která se dá ještě pít, respektive usrkávat, aniž by se člověk opařil.