Jednou si v šatně posilovny všimnu letáku: Hledáme ženy do metabolické studie, jedná se o mezinárodní výzkum obezity a tukové tkáně. Jste štíhlá žena s BMI do 25 nebo obézní s BMI nad 30? V posilovně se zvážím a hned si spočtu své BMI – Body Mass Index: hmotnost / výška v metrech². Výsledek mě těší, mám kolem 21, tak proč se nepřihlásit? Má jít o dva a půl dne hladovění pod pečlivým lékařským dohledem. To přece zvládnu! Pro někoho, kdo celý život koketuje s půsty, zdravou stravou a snahou udržet si štíhlou postavu, nemůže být lepší nabídky. Nakonec to ale nebylo tak jednoduché, jak se zdálo.

Vstupní vyšetření

Na specializované oddělení klinické fyziologie FN Královské Vinohrady se dostavím v pondělí ráno nalačno spolu s další účastnicí studie a každá z nás dostane na celé dopoledne vlastní lůžko. Důležité je být v klidu a bez pohybu. Sestřička mi zavede do ruky kanylu a nabere první vzorek krve. Následně mě zváží, změří a speciální přístroj stanoví složení mého těla, kolik mám tuku, svalů a vody. Stejné vyšetření se bude opakovat po dvou a půl dnech hladovění a nakonec po přesně stanovené dietě.

Mnoho lidí si je nespokojených se svou postavou. Volí proto různé diety.
Lidé často hubnou pomocí škodlivých metod, říká výživová poradkyně

Nejméně hodinu mi zabere vyplňování dotazníků o mém stylu života, skladbě jídelníčku a pohybových aktivitách. Následuje glukózový toleranční test (ten se provádí i v těhotenství), kterým se měří hladina krevního cukru. Následuje ‚nepřímá kalorimetrie‘, při které se z výdechu analyzuje klidový metabolismus pomocí speciálního přístroje. Na hlavu mi vleže umístí průhledný poklop a já si dvacet minut připadám jako ve skafandru. Výsledek? Prý v klidu spaluju relativně hodně, což je dobré. Výsledky lékaři srovnají s mým jídelníčkem a podle toho stanoví množství stravy na dva dny, které budou následovat po mém hladovění.

Nakonec vyfasuji své poslední jídlo, sendvič, a bandasku na sběr moči a odcházím. Během týdne se také musím zastavit v endokrinologickém ústavu na vyšetření ‚Dexa‘, při kterém je pořízen rentgenový snímek těla, z něhož bude stanoveno nejen množství tělesného tuku v těle, ale také hustota kostí.

Den první: hlad

Večer před nástupem na hospitalizaci začínám do nádoby sbírat moč a kolem 21. hodiny přestávám jíst. V pondělí ráno se nalačno dostavuji k příjmu a po prvních odběrech krve mě i další účastnici studie umisťují na pokoj interní kliniky. Kolem poledního už přichází HLAD. Kručení v břiše. Moje tělo produkuje "ghrelin", hormon hladu.

Někdo mléčné potraviny odmítá, někdo na ně nedá dopustit. Co když ale nejste schopni mléko strávit? Jedná se o tzv. intoleranci laktózy (nesnášenlivost mléčného cukru) z důvodu nedostatku či úplné absence enzymu laktázy, která ve střevě laktózu štěpí
Diety od A do Z: Jaké potraviny vynechat, jaké naopak do jídelníčku zařadit

Zakazujeme si debaty o receptech, restauracích a podobných tématech. Nastupuje lehká únava. Během dne nám sestřičky píchnutím do prstu několikrát měří hladinu cukru a ketolátek (ty se tvoří v těle při redukční dietě). Proléváme se litry minerálek, vědečtí pracovníci obstarali zejména vody s vyšším obsahem sodíku, který u hladovek může chybět. Spát jdu s počínající bolestí hlavy pozdě v noci, kvůli nulové fyzické aktivitě se mi vůbec nechce spát.

Den druhý: krize

V pět ráno nás budí klasický nemocniční ruch, rádio ze sesterny a první odběry toho dne. Cítím se mizerně, nevyspalá, oslabená a malátná. Já, zdatná sportovkyně! Během dopoledne krize stoupá, jsem z toho až v šoku, co s člověkem udělá pouhý den a půl bez jídla. Vlastní slabost zaháním myšlenkami na hladovějící lidi za dob druhé světové války a soucítím s přibližně 25 tisíci lidmi, kteří denně umřou na následky hladu.

Jdu se projít po pavilonu a podlamují se mi nohy. Jsem na sebe tvrdá a pár minut se dokonce trápím na černorůžovém stepperu, který nám do pokoje přinesli. Bolest hlavy zesílila, je podobná jako při nastupující migréně. Odpoledne si vyžádám černou kávu, která je spolu s čajem povolena, a bolest ustupuje. Hlad už tolik nevnímám.

Den třetí: hlad je pryč

Ráno po kontrolním měření krve i tlaku balíme kufříky a jsme přemístěny zpět na oddělení příjmu. Celé dopoledne probíhají stejné testy jako při vstupním vyšetření. Hořím zvědavostí, kolik jsem zhubla za dva a půl dne bez jídla. Cože? Pouhých 0,8 kg za tolik utrpení? Upřímně obdivuji ty, co drží pravidelné půsty.

"Ze své zkušenosti vím, že rakovinou prsu onemocněly především ženy, které si myslely, že je nutné zvládat ženskou i mužskou roli," říká Miroslava Skovajsová.
Příčina rakoviny prsu? Máme udusané ženství, říká mamoložka Miroslava Skovajsová

Následuje opět glukózový test a pak se celý tým začne chystat na biopsii, což je jehlový odběr podkožní tkáně. Lékař se obléká do kompletního operačního hábitu a mě zakrývají operačními sterilními rouškami, jako by mi měli přinejmenším něco transplantovat. Břicho mi umrtví, takže odběr je bezbolestný, avšak pocit, že se člověku někdo hrabe dvacet minut v břiše, byť jen v tuku, není zrovna příjemný. A dokonce ještě po dvou týdnech cítím v místě vpichu bouličku.

Kolem dvanácté je konec hladovění, dostávám sendvič, který do sebe ale cpu dost pracně. Ještě převezmu předepsaný jídelníček a kompletní jídlo na následující dva dny. Lékaři mi stanovili na den 9574 kJ, což se mi zdá překvapivě hodně. Je to prý tolik, aby mé tělo nepřibíralo ani neubíralo při mém standardním způsobu života. Jídla na dva dny je plná papírová taška. Během prvního dne do sebe musím dostat hodně sacharidů, tolik bílého pečiva a cukru! Také hotovka – maso s knedlíkem a zelím je pro mě utrpením.

Den čtvrtý: jíst a jíst

Dochází mi, že jídla je víc než normálně i proto, že chybí alkohol, který tvoří část mého energetického příjmu. Večer mám lístky na koncert. Proboha, musím od večera zase sbírat moč, jak nacpu do kabelky 40 cm velkou bandasku? Volím batoh a směju se. Kdyby tak ostatní tušili, co si nesu na zádech!

Den pátý: poslední testy

V pátek ráno se naposledy dostavuji na kliniku, opět probíhají všechna vyšetření včetně biopsie. Má váha stoupla o necelé půl kilo. Po pár dnech mi přijde od lékařů zpráva, že všechny mé výsledky byly v normě.

(Ne)spánek
Nenápadné zdravotní obtíže mohou varovat, že je čas změnit jídelníček

Co mi absolvování klinické studie přineslo? Vyzkoušela jsem si, jaké je to více jak dva dny nejíst, a měla jsem dostatek prostoru vnímat, co to s mým tělem dělá. Utvrdila jsem se v tom, že půst delší než jednodenní mi nedělá dobře. A závěrem jsem za konzultace lékařských kapacit došla k tomu, co velí zdravý selský rozum: Pokud se člověk dlouhodobě stravuje převážně zdravě a pestře, dodržuje zásady zdravého životního stylu a vykonává několikrát týdně přiměřenou fyzickou aktivitu, tělo se samo efektivně a pravidelně čistí pomocí detoxikačních orgánů a není potřeba razantnějších zásahů.

Pokud ale cítíte, že máte za sebou období, kdy vaše strava nebyla ideální, tak vám nějaká forma vhodně zvoleného částečného půstu prospěje. Studie ukazují, že 48hodinový půst může podpořit metabolismus o 3,6–14 procent, při delším půstu se tento efekt může obrátit. Zkrátka a dobře: Všeho s mírou.

Půst. Ano, nebo ne?

Na půstu jsou nejhorší první dva tři dny, pak se pocit hladu utlumí, říká spoluautor studie Marek Štěpán, dozorující lékař z Centra pro výzkum diabetu, metabolismu a výživy 3. LF UK. Kdy má podle něj půst smysl?

Jak dlouho člověk vydrží hladovět?
Člověk vydrží hladovět tři, maximálně čtyři měsíce. Tuk tuto dobu prodlužuje. Největší rekordman v půstu vydržel nejíst přes rok. Když člověk začne hladovět, tak v průměru tři dny trvá, než se zdravé tělo adaptuje a začne klesat metabolismus. Nejprve se spaluje energie z jídla. Pak se spaluje glykogen, který je v játrech a ve svalech, což probíhá asi den. Během této doby se nastartuje proces, kdy tělo tvoří glukózu z tuku a částečně z proteinů. Zároveň se utlumí produkce inzulinu až o 80 procent. Díky tomu se nastartuje lipolýza – spalování tukové tkáně.

Jak se při půstu mění pocit hladu?
Během prvních tří dní hladovění roste spotřebovávání tuku, v krvi se objevují takzvané ketolátky. Ty se vyrábí z tuků a jsou pro mozek alternativním zdrojem energie. Po druhém třetím dni dosáhnou hodnoty, kdy tlumí pocit hladu. Na hladovkách jsou tedy nejhorší první dva až tři dny. Účastnice naší studie si myslí, že tu třeba budou pracovat, avšak většinou část dne prospí. Je prostě znát, že tělu chybí energie. Po třech dnech začne tělo vyrábět energii z tuku a člověku je lépe.

Potřebujeme půst k detoxikaci?
Orgány v těle se snaží cizorodé látky tak jako tak odstranit, především játra. Některé látky, které jsou toxické a mají rády tuky, se mohou do těla ukládat. Když pak začnete hubnout, tak se skutečně začnou uvolňovat. Já ale nejsem přesvědčen, že by hladovky měly nějaký větší efekt. Rozhodně nedoporučuji hladovění u onkologicky nemocných pacientů.

MONIKA MILLIANOVÁ