Kvůli ochraně zdraví své pokožky lidé stále častěji vyhledávají přírodní kosmetiku a bio produkty. „Rozhodně levnější variantou nákupu přírodní kosmetiky muže být použití potravin, třeba právě salátové okurky. Je ale třeba být opatrný,“ říká dermatoložka Veronika Šelingerová z kliniky Perfect Clinic.

„Rozhodně bych nedoporučila aplikaci potravin na pokožku postiženou jakýmkoliv zánětem, třeba ekzémy, alergií, či akné. Ne v každém případě to musí dopadnout špatně, ale častokrát dobře míněné domácí recepty způsobí zhoršení primárního pleťového problému,“ varuje.

Okurka je levnější než krém

Zdravé pleti může chladivá okurka zejména v letních měsících dodat pocit svěžesti a jisté dávky hydratace. „Nemyslím si, že by okurková maska byla účinnější než kvalitní krém, v kterém jsou jednotlivé komponenty v stabilní formě a snášenlivost je dermatologicky nebo oftalmologicky testovaná, ale rozhodně je okurka levnější varianta,“ dodává doktorka Šelingerová.

Recept na okurkovou masku

Návodů na přípravu domácí okurkové masky existuje bezpočet. Nejjednodušší je prostě nakrájet okurku na tenké plátky a rozložit ji po obličeji a dekoltu.

Kdo chce využít okurkovou šťávu pro osvěžení pleti maximálně, může zkusit jednoduchý postup podle webu Healthline.com: Polovinu neloupané okurky rozmixujte, dokud nezíská konzistenci vodnaté pasty. Oddělte šťávu od pevných kousků přelitím směsi přes sítko. Naneste šťávu z okurky na čerstvě umytý obličej. Nechte masku na pleti působit 15 minut. Poté smyjte studenou nebo vlažnou vodou a osušte si obličej měkkým ručníkem.

Jablečný ocet lidé někdy užívají jako prostředek k posílení zdraví.
Ocet jako lék? Kdo to s ním přežene, koleduje si o poškození kostí, jícnu a zubů

Okurkovou masku lze obohatit o další přísady, jako jsou aloe vera, ovesné vločky, avokádo nebo med. A oblíbené jsou i jiné než okurkové domácí masky z ovoce, zeleniny a dalších ingrediencí ze spíže a ledničky.

„Výhody ovoce a zeleniny v pleťových maskách spočívají v obsahu minerálů a vitamínů, zejména vitamínu C, který dokáže rozjasnit pleť a používá se i na vyrovnávaní tónu pokožky,“ říká doktorka Šelingerová a přidává svůj osobní oblíbený kosmetický recept z kuchyně: „Mám ráda tělový peeling z mleté kávy a olivového oleje.“

Potraviny mohou být nebezpečné

Co lékařka soudí o přidávání jogurtu či medu do pleťových masek? Jogurt se podle ní využívá zejména pro jeho probiotické účinky a med pro protizánětlivé. Nejen u nich, ale obecně u všech potravin je třeba před jejich použitím zvážit jedno důležité hledisko: otázku bezpečnosti pro pleť.

Ovoce či zelenina totiž mohou být upravené různými postřiky, na jejich kvalitě se podepisuje uskladnění, ne vždy lze vyloučit kontaminaci mikroorganismy. Tyto faktory zvyšují rizika kožních reakcí.

Prášek ze slepičích vaječných skořápek se používá jako přírodní doplněk stravy odnepaměti.
Nevyhazujte skořápky z vajec. Udělejte si z nich lék proti obávané nemoci

„Naproti tomu kosmetické produkty jsou bezpečně zabalené, některé dokonce sterilně v nádobkách s pumpičkou, aby nedošlo k jejich kontaminaci ani při každodenním používaní,“ říká dermatoložka.

Domácí kosmetika účinkuje omezeně

Podle doktorky Šelingerové je určitě třeba počítat s tím, že se přírodní masky nemohou svým působením vyrovnat těm, které nabízejí kosmetické firmy.

„Opravdu kvalitní masky nebo kosmetika jsou bezpečnější, lépe pronikají do pokožky, účinné látky jsou stabilnější a ve formě, která umožnuje jejich účinek. Něco jiného je profesionální přírodní kosmetika, která představuje vhodnou alternativu, pokud někdo nechce používat farmakosmetiku, ale ani aplikovat okurku na oči každý den,“ dodává dermatoložka.

Přírodní kosmetika není pro alergiky

Přírodní kosmetiku by však lékařka rozhodně nedoporučila lidem, které trápí alergie, či trpí atopickým ekzémem. Pyly z rostlin jsou také přírodního původu, ale na lidi s alergií působí mimořádně dráždivě. V ordinaci se lékařka často potkává s reakcemi po použití propolisu, tea tree olejíčku, nebo po užití bylinných výživových doplňků.

Citron je úplný poklad pro domácí léčbu nemocí z nachlazení. Podporuje pocení a vylučování škodlivých látek z těla.
Zázračný citron: Léčí nemoci a stres. Nahradí i čisticí prostředky či kosmetiku

Samozřejmě některé přírodní postupy jsou naopak žádoucí – třeba ovesná koupel při atopickém ekzému krásně pokožce uleví. Obklady z čistého nearomatizovaného černého čaje mají zklidňující a protizánětlivé účinky při ekzému, růžovce nebo dermatitidě kolem úst.

Zásah opravdu do hloubky

Jak dermatoložka dodává, kliniky zaměřené na estetickou medicínu také nabízejí některá ošetření, které pleti prospějí účinněji než domácí péče, a přitom jsou minimálně zatěžující.

Jedná se třeba o dopravení výživných látek, jako jsou vitamínové koktejly, enzymy, kolagen, či kyselina hyaluronová mikrojehličkováním, tedy drobnými vpichy klasickou jehlou hlouběji do pleti. Osvěžením pro pleť mohou být i různé šetrné chemické peelingy.


Nahrává se anketa ...