Projekt digitalizace dvou tisíc skleněných negativů sice skončil v roce 2022, ale soubor snímků Panoráma starého Mostecka odborníci koncem května znovu představili veřejnosti na osvětové přednášce. V novém školním roce by měl pro mládež pokračovat vzdělávací program využívající virtuální realitu.

Když děti 1. června slavily svůj mezinárodní den, v mosteckém muzeu začala nová výstava s názvem Sport na Mostecku. Ústřední fotka, která expozici propaguje na plakátu, zachycuje skupinu polonahých mužů trénujících kolem roku 1900 ve venkovní tělocvičně v Litvínově, kde je dnes ulice Ke Střelnici.

Není to obyčejná fotka. Ukazuje, že dnešní workoutová hřiště na Mostecku měla své předchůdce. A to není vše. Kromě precizního řemeslného provedení a překvapivě ostrých detailů je důležitý původ fotografie.

close Hlavní fotka nové výstavy Sport na Mostecku pochází ze sbírky skleněných negativů digitalizovaných během projektu Panoráma starého Mostecka. Zdroj: Oblastní muzeum a galerie v Mostě info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in Hlavní fotka nové výstavy Sport na Mostecku pochází ze sbírky skleněných negativů digitalizovaných během projektu Panoráma starého Mostecka. Zdroj: Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Vznikla muzejní digitalizací skleněných negativů během rozsáhlého projektu Panoráma starého Mostecka, jehož výstava s výběrem velkoformátových historických snímků nedávno skončila. Fotka pózujících cvičenců si zkrátka jen „odskočila“ na novou výstavu, pro kterou se tematicky hodila.

Projekt Panoráma starého Mostecka v letech 2020 až 2022 zahrnoval elektronické zpracování dvou tisíc skleněných negativů, které se týkaly Mostu a okolí, a šesti stovek stereoskopických diapozitivů se záběry z celého světa.

Práci s touto velmi hodnotnou muzejní sbírkou představili koncem května regionální historik Jan Setvák a 3D designér Martin Špoula, kteří na poslední přednášce projektového cyklu okomentovali vybraný soubor fotek.

„V muzeu se nacházela velká sbírka skleněných negativů a bylo potřeba je digitalizovat a archivovat tak, aby byly v lepších podmínkách, protože emulze na skle časem degraduje,“ sdělil Špoula. Digitalizace byla náročná, protože destičky jsou velmi křehké a některé poškozené, což je vidět v galerii na webu panoramamostecka.cz.

Fotky různých autorů z 19. a 20. století mají vysokou řemeslnou a uměleckou úroveň. I když tehdejší fotografové neměli dnešní moderní techniku, působivé snímky i po zvětšení či výřezu v počítači překvapily badatele ostrými detaily. „Když jsou skleněné negativy alespoň v trochu dobrém stavu, tak jsou výborným paměťovým médiem, které i po 140 letech zachycuje kvalitně různé detaily,“ upozornil Setvák.

Snímky jsou díky tomu zdrojem zajímavých informací, které doplňují fakta známá z jiných historických pramenů. Fotky davu na mosteckém 3. náměstí například potvrzují, že i v ulicích starého Mostu chodily děti kdysi běžně bosy.

close Fotka starého Mostu z projektu Panoráma starého Mostecka. Zdroj: panoramamostecka.cz info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in Fotka starého Mostu z projektu Panoráma starého Mostecka. Zdroj: panoramamostecka.cz

„Hodně lidí má tendenci si minulé časy idealizovat. Myslí si, že lidi se měli víc rádi, že se nekradlo, že všichni měli všechno a nebylo násilí. Je to nesmysl. Děti umíraly na nejrůznější nemoci nebo, už jako dospělí, v první světové válce,“ upozornil Setvák.

Muzejníci digitalizovali i záběry tzv. kuřavkové katastrofy v roce 1895, kdy se v důsledku důlní činnosti propadla část Mostu a přes dva tisíce obyvatel se ocitlo bez domova. Tehdy to byla velká událost, kterou přijeli dokumentovat i zahraniční fotografové. Jeden dobový novinový článek zmiňuje třeba reportéry z Drážďan, Lipska a Berlína.

Během dvou dnů se mělo kolem zničených domů pohybovat na 80 fotografů, což je srovnatelné s dnešními mimořádnými událostmi ve světě. „Snímky z mostecké katastrofy najdeme dnes leckde a s tím, jak postupně digitalizují své sbírky muzea, archivy a knihovny na celém světě, tak ještě asi mnoho snímků z Mostu vypluje na povrch, i když zřejmě velká část se nedochovala,“ řekl Setvák.

Dochoval se však ojedinělý soubor fotek z výstavby Mostecké přehrady v Krušných horách budované v letech 1911 až 1914. Přehradní zděná hráz byla nejvyšší v Rakousku – Uhersku.

„Dokumentace staveb byla v té době poměrně běžná, ale většinou se to v uvozovkách odbylo pár fotkami. V případě Mostecké přehrady vznikly stovky snímků. Podle autorů knihy Přehrady Čech, Moravy a Slezska to bylo něco naprosto mimořádného,“ sdělil Setvák. Na snímcích jsou i po technické stránce zajímavé lanové jeřáby.

K cenným patří záběr dnes již neexistujících luxusních vil v mostecké nejstrmější ulici Hradní na svahu Hněvína. Jiná fotka ukazuje oblíbený bufet U Jelena. „Je to takový evergreen. Všichni vzpomínají na bramboráky za korunu, nebo za dvě koruny,“ uvedl Setvák.

V projektu Panoráma starého Mostecka byl klíčový vznik vzdělávacího interaktivního programu pro základní a střední školy, kterým muzeum zpřístupnilo historické fotografie zdarma ve virtuální realitě.

Jedná se o tři moduly - Stereoskopické obrazy Svět kolem roku 1900, Historie starého Mostecka a Virtuální muzeum Mostecka. Netradiční muzejní workshopy, které zatraktivňovaly výuku dějepisu a dalších předmětů, v tomto školním roce skončily a měly by pokračovat v tom dalším.

I když doprovodná výstava k projektu skončila, část je dostupná na papíře. Třináct historických fotografií z let 1900 až 1960 ze sbírek muzea, které byly digitalizované, obsahuje Kalendář starého Mostu 2024, který se začal prodávat loni v prosinci na recepci Oblastního muzea.

Mohlo by vás také zajímat: Modelářská výstava v Mostě zahájena: Vzdává hold legendám

Modelářská výstava v Oblastním muzeu | Video: město Most