„Měla jsem nastoupit na operaci kyčle, ale dneska mi bohužel pan primář sdělil, že to není možné kvůli tomu požáru. Omluvil se. Samozřejmě je to pochopitelné, to se nedá nic dělat,“ svěřila se před nemocnicí Mostečanka o berlích, která s kufrem čekala na odvoz domů. „Už mi ale dali nový termín operace, jsou hodní,“ dodala před nástupem do osobního auta.

Poliklinika s lékárnou zůstává otevřena a na první pohled vypadá provoz nemocnice normálně. Slouží ordinace praktických lékařů, zubařů i specialistů. Lidé chodí na odběry krve nebo na vytahování stehů. „My jsme se se žádným omezením nesetkali. Ani nevím, že se něco stalo,“ sdělil pár, který odcházel z jedné ambulance.

V přízemí budov fungují i kantýny a prodejny květin, ovoce a oblečení. „Zatím mám otevřeno, nikdo mi neřekl, že by to mělo být jinak,“ uvedla jedna z obchodnic, která se o požáru a zničení trafostanice dozvěděla ve středu ráno z médií.

Vyhořelá trafostanice v mostecké nemocnici.
V mostecké nemocnici hořelo, vyřadilo to rozvodnu proudu, platí omezení provozu

O zásahu v nemocnici večer v úterý 28. května informovali krajští hasiči. Poplach byl vyhlášený krátce před 20. hodinou. Zdraví pacientů nebylo požárem ohroženo a ani nemuselo dojít k jejich evakuaci. Nikdo nebyl zraněn, jen jeden člověk se nadýchal kouře a byl ošetřen v nemocnici. Požár byl zlikvidován v půl desáté večer.

Následně hasiči řešili dodávku elektrické energie do nemocnice. Povolány byly další jednotky s mobilními elektroagregáty, tankovacím kontejnerem a zázemím pro zasahující hasiče. Celkově zasahovalo 11 profesionálních a dvě dobrovolné hasičské jednotky. Hasiči také zapůjčili personálu nemocnice desítky svítilen. Ve středu ráno byly zprovozněny agregáty firmy ČEZ a hasiči tak mohli zásah ukončit.

Miloslava Kučerová z Krajské zdravotní vysvětluje médiím aktuální situaci (středa 29. května dopoledne).Miloslava Kučerová z Krajské zdravotní vysvětluje médiím aktuální situaci (středa 29. května dopoledne).Zdroj: Deník/Martin Vokurka

„Nemocnice v tuto chvíli funguje v omezeném režimu. Je pozastavena plánovaná operativa. Ambulance v provozu jsou, ale nejsou k dispozici zobrazovací metody, a proto veřejnost upozorňujeme, aby vyhledali jiná zdravotnická zařízení. Naše nemocnice jsou na to připraveny,“ sdělila dopoledne Miloslava Kučerová z tiskového oddělení společnosti Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji vlastní sedm nemocnic.

„Intenzivně pracujeme na řešení celé situace, více budeme vědět během dne a veřejnost budeme informovat,“ dodala Kučerová. Zdravotnická záchranná služba funguje bez omezení.

Podle předběžného zjištění policie byla důvodem vyhoření trafostanice technická závada na vysokonapěťovém kabelu v rozvaděči. Výše škody se zjišťuje.

Mohlo by vás také zajímat: Francie má v mosteckém parku Šibeník svou mírovou stopu. Znovu ožila historie

Zdroj: Martin Vokurka