To už není povolání, to je poslání! Pomáhat lidem i ve svém volném čase se rozhodli stomatologové z Loun. A kromě nich i jedna příjemná sestřička, Marcela Šimonová. Zatímco lékaři se střídají, ona pacienty vítá na zubní pohotovosti v Lounech pokaždé.

„V zubních ordinacích pracuji už pěknou řadu let, proto vím, co to je, když člověka bolí zuby. Tak pro mne není problém sloužit na pohotovosti každý den. Vždyť jde jen o tři hodiny," říká Marcela Šimonová. O „pouhé" tři hodiny času skutečně jde, ale zato každou sobotu, neděli i svátek, mezi devátou a polednem. Právě tak má pohotovost otevřeno. Paní Marcela je zkrátka takovým jednotícím prvkem v řadě lékařů, kteří se střídají u jednoho křesla.

Jedenáct dní volna

Provoz stomatologické pohotovosti byl zahájen v sobotu 1. září v ordinaci MUDr. Zdeňka Skály v Rybalkově ulici. „Za první měsíc, tedy za 11 dní volna, bylo ošetřeno 136 pacientů," sdělil Josef Chlouba, jednatel společnosti 1. Lounská lékařská, která pohotovost zajišťuje. „Ohlasy jsou zatím jednoznačně pozitivní," dodal.

Významnou službu pro občany se podařilo obnovit především díky dobré vůli lékařů, kteří se rozhodli pomáhat i nad rámec svých oficiálních ordinačních hodin. A že je jich potřeba, ukázalo už prvních pět víkendů. „Lidé chodí nejčastěji s bolestmi a oteklými tvářemi, řešili jsme už i jeden úraz a také komplikace, které nastaly po nějakých zákrocích," vypočítala M. Šimonová. Hodně pacientů je podle jejích slov dětských. Ukázala se také jedna velmi zajímavá skutečnost – asi třetina lidí, kteří usedají do zubařského křesla pohotovosti, vůbec nemá zabezpečenou základní péči stomatologa. Lékaři mají plno a další pacienty přijímají jen výjimečně. Nedostatek jich je obecně po celé zemi.

Pacienti přijíždějí z měst i obcí

Pohotovost v Lounech si rychle získává své místo v síti zdravotní péče. Využívají ji převážně lidé z okresu, hodně z menších obcí Lounska. „Míří sem ale i lidé z Chomutova, Mostu, Jirkova nebo například Libochovic," popsala sestřička. „Zatím byla široko daleko jediná pomoc v Záluží u Litvínova. Tam jsou ale velké fronty, proto pacienti raději míří k nám," míní.

Až do září chyběla mimo pracovní dny péče v oblasti desítek kilometrů kolem. Obyvatelé okresu Louny ji našli nejblíže ve zmíněném Záluží, v Kladně nebo Karlových Varech.