Rozhádání nezpůsobilo jméno vítěze, kterým se nakonec stala Jitka Nováková, nýbrž průběh konkurzu, do něhož se přihlásilo celkem devět uchazečů, přičemž jeden z nich se nakonec nedostavil. Starostové Hory Svaté Kateřiny, Brandova a Nové Vsi v Horách následně vybrali tři finalisty – Radka Hacha, Kláru Křivánkovou a Jitku Novákovou.

Pak nastal zlom. Zatímco starosta Hory Svaté Kateřiny Lukáš Pakosta se okamžitě rozhodl pro Radka Hacha, starosta Nové Vsi v Horách David Kádner a Jiří Mooz z Brandova si přáli položit prvním dvěma jmenovaným několik doplňujících dotazů, což výběrové řízení podstatně protáhlo.

„Jirka Mooz měl veřejné zastupitelstvo a nestihli bychom rozhodnout, tak jsme se v tu středu dohodli o přesunu na pondělí," řekl David Kádner. „V pondělí jsme se ale dozvěděli, že už není co rozhodovat, že si Lukáš Pakosta vybral vítěze sám."

Lukáš Pakosta se z pozice starosty obce, která je zřizovatelem školy, rozhodl jmenovat Jitku Novákovou poté, co ve čtvrtek z konkurzu odstoupil Radek Hach. „Necítil podporu dvou starostů. Nechali jsme si utéct velice schopného člověka," nechal se slyšet Lukáš Pakosta .

Podle něj zněla původní dohoda tak, že vítěz bude jmenován bez průtahů okamžitě po konkurzu, z něhož dle jeho slov zcela nejlépe vyšel Radek Hach. Další dva starostové ale měli prosazovat spíše Kláru Křivánkovou. Po zhodnocení zbylých dvou kandidátek došel k názoru, že jeho představy o budoucím řediteli více naplňuje právě Jitka Nováková, kterou následně jmenoval. Nováková nastoupila do funkce 1. července.

„Lidé mají právo se mě ptát, proč jsem jmenoval paní Novákovou, měli by se ale také ptát starostů Brandova a Nové Vsi v Horách, proč způsobili nejmenování pana Hacha," doplnil Lukáš Pakosta.

Vše dospělo do fáze, že starostové Brandova a Nové Vsi v Horách dali výpověď z takzvaného školského obvodu, který je ke škole oficiálně přidružoval. Hora Svaté Kateřiny jim tak bude muset vrátit peníze, kterými přispěli na chod školy.

Vztahy mezi Horou Svaté Kateřiny a sousedními dvěma obcemi zcela ochably. „Vztahy s Lukášem jsou na nule. Tohle není první případ, kdy takto postupoval. Pro mě on není partner," dodal David Kádner.

S Jiřím Moozem, starostou Brandova, se Mosteckému deníku nepodařilo spojit. Byl na dovolené.