Vedle šampiona Rulandské bílé ročník 2018 z Chateau Bzenec bylo dalších 22 vzorků ze soutěže 2. a 3. června v Hotelu Koliba navrženo k udělení velké zlaté medaile a 177 na zlatou medaili. Pro porovnání - na loňském ročníku, kdy bylo hodnoceno 626 vzorků, bylo uděleno 12, respektive 147 medailí.

Milovníci lahodného moku se tak mohou těšit na skvělé pocity z degustace při výstavě, která proběhne 25. a 26. června v prostorách Domu kultury. Převážná část oceněných vín přivezou vinařství k ochutnávce i prodeji. „Velice mne potěšilo, že v silné konkurenci moravských vín obstála vína vyprodukovaná vinaři v Ústeckém kraji. Blahopřeji především Zámeckému vinařství Johann W z Třebívlic, které obsadilo ve finále soutěže 2. místo a dokázalo tak zopakovat úspěch z loňska, kdy jeho Ryzlink Kwytelberg ročník 2016 se stal nejvýše hodnoceným bílým vínem mezinárodní výstavy. Uznání zaslouží Bohuslav Schoř z Libkovic pod Řípem, který se jako jediný malý vinař dokázal s Fratavou rose prosadit do finále soutěže,“ sdělil ředitel z pořadatelského Ortopedického centra v Ústí nad Labem Pavel Kacerovský.

Hodnotitelé z Čech a Moravy se pod vlivem protiepidemických opatření dlouho neviděli, a tak se v krátkých přestávkách soutěže mohli navzájem informovat o novinkách v oboru. „Výstavnictví stejně jako jiné obory stagnovalo. Malí a střední vinaři, kterých je v Česku nejvíc a dodávají vína do gastronomie, nebo je prodávají přímo ze sklepů, měli velké problémy s odbytem. Větší vinařství, která mají vazby na řetězce, na tom byla výrazně lépe. Věříme, že s uvolněním opatření si milovníci vína a turisté opět najdou cestu ke svým oblíbeným sklípkům,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Čábelka.

Zatímco se plochy se sady každý rok v Česku zmenšují, rozloha vinic pomalu narůstá. Hlavně malí vinaři obnovují staré vinice a díky nim se zvyšuje počet vinařských obcí. „Co jsem v důchodu, stále ještě pomáhám Klášterním vinným sklepům v Litoměřicích a dost času věnuji poradenství právě začínajícím vinařům. Za posledních pět let jich přibylo v naší litoměřické podoblasti asi deset. Unikátní je malá vinice na strmém snahu v Úštěku, v Býčkovicích obnovuje vinici přímo starosta obce, velmi dobře založil vinice u Trnovan Radoslav Potůček,“ připomenul nestor litoměřického vinařství Vladimír Šuhájek, který si při soutěži coby hodnotitel pochvaloval kvalitu sladkých vín.

Obdobně chválil vzorky letošní soutěže Jan Podrábský z Roudnice nad Labem. „Už se těším na výstavy a setkání s kolegy a přáteli, kterým nabídnu vzorky svých vín. U rodinného domu jsem si nechal postavit nový sklípek, který postupně vybavuji potřebnou technikou. Vinohrad nemám, ale do terénu se často vydám ke kolegům na Slánsku a Mělnicku, od kterých nakupuji hrozny,“ vysvětlil vinař.

Degustátoři, což jsou až na výjimky většinou vinaři, se v Litoměřicích navzájem informovali o vývoji vinné révy ve svých tratích. Podobně jako v sadech, i ve vinicích je patrný vliv chladného počasí. „Ve vinohradech je zpoždění zhruba tři týdny. Kolegové očekávají, že réva začne kvést až koncem června. Není to poprvé, našel bych v paměti, že kolem Sovice kvetla ještě v červenci. Oproti ovocným dřevinám není vinná réva závislá na opylování včelami,“ doplnil Podrábský.

Než se příznivci vína vydají do litoměřického Domu kultury, mohou své chuťové buňky naladit při dvou vinařských akcích na Podřipsku. Už za týden, 12. června, se uskuteční ve venkovních prostorách Lobkowiczkého zámku 9. ročník Roudnického koštu. Svá vína, 35 bílých a 26 modrých, nabídne 19 vinařů a vinařství z litoměřické a mělnické podoblasti. „Náš cech připravil po rozvolnění protiepidemických opatření několik dalších akcí. Patří k nim i novinka národní slavnost Česká vína na Řípu, která se uskuteční na vrcholu památné hory 20. června,“ doplnil předseda Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský.